AIA Akreditasyonu

Platform Essencia, 2020 Nisan ayı itibariyle, Amerika merkezli AIA (Alliance of International Aromatherapists) onaylı, dünya çapında 8 eğitim kurumundan biri oldu!

AIA Logo

Platform Essencia, bir süredir yürüttüğü detaylı çalışmalar sonucunda, bilimsel ve klinik aromaterapi alanında dünyanın en prestijli uluslararası akreditasyon kurumlarından olan Amerika merkezli, International Alliance of Aromatherapists (AIA) kurumunun onayladığı ve dünyada sadece 8 tane olan eğitim kurumundan birisi oldu.

Platform Essencia, Türkiye’de bu akreditasyonu sağlamayı başaran ilk ve tek eğitim platformu olmanın sevincini ve gururunu yaşıyor.

“Platform Essencia Temel Aromaterapi Eğitimi” müfredatının AIA tarafından akredite olması sonucunda, 100 saatlik eğitimi tamamlayan tüm öğrenciler, uluslararası geçerliliği olan AIA Level 1 (Foundation Course in Aromatherapy) sertifikası almaya hak kazanacaklardır.

Platform eğitmenleri, verilecek eğitim alanında uzmanlaşmış, uluslararası çalışmalar, araştırmalar yürüten, alanın gelişimine bilimsel katkı sağlayan araştırmacı ve sağlık uzmanlarından oluşmaktadır.

AIA Sertifikalı Temel Aromaterapi Eğitimi
Detaylı Bilgi ve Kayıt

AIA Nedir?

AIA (Alliance of International Aromatherapists) yani Türkçesi ile Uluslararası Aromaterapistler Birliği, profesyonel ve ileri derece aromaterapi uygulayıcıları ile eğitmenleri için kapsamlı eğitim standartları oluşturan ve sürdüren Amerika menşeli, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

AIA’nın üyeleri aromaterapi uzmanları, tıp doktorları, natüropatik tıp doktorları, eczacılar, fizyoterapistler, hemşireler, psikologlar gibi sağlık profesyonelleri, refleksologlar, masaj terapistleri, enerji uzmanları, sağlık koçları, doktora öğrencileri ve toplu olarak aromaterapi alanını geliştirmek için çabalayan kurumsal marka ve kişilerdir.

AIA akreditasyonu nedir ve nasıl alınır?

AIA akreditasyonu alabilmek için ilgili kurum, AIA okul tanıma programı kapsamında tüm eğitim kriterlerini ve standartlarını karşılayarak denklik kazanmalıdır.

AIA (Uluslararası Aromaterapistler Birliği), akreditasyon öncesi kurumların eğitim müfredatlarını; “Uygulamalı Aromaterapi, Anatomi ve Fizyoloji, Botanik, İş Becerileri, Taşıyıcı Yağlar, Kimya, Vücudun Ortak Patolojileri, Danışma Becerileri ve Terapötik İlişki, Etik, Uçucu Yağlar (Güvenlik), Holizm, Psikonöroimmünoloji, Araştırma, Kokunun İnsan Psikolojisi Üzerindeki Rolü ve Dünya Aromatik Tarihi 15 ana kategoride ve bu kategorilerin alt başlıklarında eğitim içerikleri ve kazanımları olarak detaylı şekilde inceler. Aynı zamanda kurumların eğitim sürelerini, sınavlarını, olgu çalışmalarını, uygulamalarını ve genel yeterliliklerini değerlendirir.

AIA akreditasyonlu kurumların eğitmenleri, denkliklerini sürdürebilmek için eğitim müfredatlarında düzenli olarak güncel araştırmalara bağlı revizyonlar yapmak ve “AIA Sürekli Mesleki Gelişim” kapsamında eğitimlere katılmak zorundalardır.

İşte bu sebeplerle, aromaterapi eğitimi alanında AIA akreditasyonu almak son derece uzun ve zor bir süreçtir. Platform Essencia ise dünya çapında bu akreditasyonu almış yalnızca 8 eğitim kurumundan biri olmakla birlikte, Türkiye’den bu akreditasyonu alabilmiş tek eğitim kurumudur.

Platform Essencia olarak bu akreditasyona sahip olmanın ve 100 saatlik Temel Aromaterapi Eğitimi sonrasında AIA Uluslararası sertifikasyonunu sizlere sunabilmenin haklı gururunu yaşıyoruz!

AIA akreditasyonu neden önemlidir ve diğer akreditasyonlardan farkı nedir?

2006 yılında Amerika’da kurulan AIA, ilk etapta 1990’larda belirlenen ve Amerikan aromaterapi okulları için geçerli olan eğitim standartlarını geçici olarak benimsedi. Ancak bu standartları 2 yıldan fazla süren Ar&Ge çalışmaları ile klinik ve bilimsel araştırmaya dayalı şekilde günümüz tekniklerine, teknolojisine ve son bulgulara uygun, yüksek kaliteli ve sürdürülebilir hale getirdi. Günümüzde AIA standartlarının yüksek olması nedeniyle bugün sayılı eğitim kurumu AIA’dan akreditasyon alabilmektedir.

Platform Essencia’nın alandaki en saygın kuruluşlardan biri olan AIA’yı tercih etmesinin en önemli sebebi; AIA’nın eğitim müfredatına dair standartlarının mevcut araştırmaları yansıtması ve öğretilen bilgilerin doğru ve güncel olmasını sağlamak için bu standartları düzenli olarak revize etmesidir.

AIA Sertifikalı Temel Aromaterapi Eğitimi
Detaylı Bilgi ve Kayıt

AIA akreditasyonu Platform Essencia eğitim müfredatını nasıl etkiledi?

Platform Essencia eğitim müfredatını ve araçlarını; aromaterapi alanında oluşturulmuş geleneksel ve uygulamaya yönelik bilgiler ve uygulamalar, düzenli takibi yapılan güncel yayınlar ve klinik araştırmalar, konferanslar ve gelişmelerden süzülen bilimsel veriler, modern aromaterapi yazılımları ile birleştirerek oluşturmaktadır. AIA akreditasyon süreci ile yapılan yeni müfredat çalışmaları sonucunda 100 saatlik “Platform Essencia Temel Aromaterapi Eğitimi” için AIA Level 1 akreditasyonu sağlanmıştır.

Platform Essencia, AIA Level 2 Profesyonel Aromaterapi Eğitimi ve AIA Level 3 İleri/ Klinik Aromaterapi Eğitimi için de akreditasyon sağlamak amacıyla müfredat geliştirme çalışmalarına devam etmektedir.