Kokulu bitkilerle insanoğlunun ilişkisi 60 bin yıllık bir tarihe dayanıyor.

1950’li yılların sonunda bir grup arkeolog, Kuzey Irak’ta 4 yıl sürecek bir kazı çalışmasına başlıyor ve kazı esnasında tesadüfen buldukları bir mezar, onları hiç ummadıkları bir keşfe götürüyor.

O bir grup arkeoloğun o mezarda buldukları kalıntılar bugün, insanların kokulu bitkilerle ilişkisinin başlangıcı olarak kabul ediliyor.

Bir şamana ait olduğu tahmin edilen mezarda civanperçemi, kanarya otu, mor sümbül, gül hatmi, peygamber çiçeği ve efedra gibi bitki türlerine ulaşılıyor.

İşin ilginci, ortaya çıkarılan 8 bitkinin 7’si bugün hala aromaterapide sıkça kullanılmakta. Örneğin civanperçemi yağı, ağrı kesici ve yara iyileştirici özellikleriyle aromaterapide bugün hala sıkça kullanılıyor.

Güzel Kokularla Şifa Bulmak Artik Sadece Kralların Hakkı Değil

Kokulu bitkilerin şifa amaçlı kullanımı insanlık tarihi kadar eski de olsa, bizim gibi sıradan insanlara ulaşması çok da kolay olmamış.

Binlerce yıl önce dönemin saygı duyulan bilgeleri tarafından sadece ve sadece tanrılar için hazırlanan bu şifalı kokulara, daha sonra ise sadece krallar, bazı komutanlar ve soylular ulaşabilmiş.

Bugün ise modern aromaterapi, kral olmanızı şart koşmayan, dileyen herkesin ulaşabileceği bir yöntem…

Modern Aromaterapi

Bugün insan vücudunun işleyişi ve kokulu bitkilerin gücü hakkında 60 bin öncesinden tabii ki çok daha fazla bilgiye sahibiz ve modern aromaterapi, binlerce yıllık geleneği modern bilimin ışığında sürdürüyor.

2004 yılında koku üzerine yapılan ve Nobel Tıp Ödülü’ne layık görülen çalışmanın, koku ve koklama duyusunun işleyişi hakkında tüm insanlığı daha da aydınlatmasıyla, aromaterapinin ufkunun iyice genişlediğini de söyleyebiliriz.

Hatta son 5 yılda aromaterapinin, Amerika’daki hastanelerde tamamlayıcı tedavi olarak kullanımı neredeyse 2 kat arttı. İnsanlık, kokulu bitkilerin getirdiği sağlığı yeniden keşfediyor.

Aromaterapi Nasıl Çalışıyor?

Aromaterapi, kişiye ve ihtiyaçlarına özel iyileştirici, iyi hissetirici ve tedavi edici kokular tasarlıyor.

Binlerce yıl önceki önceki şamanın mezarına, o kokulu bitki kombinasyonu neden bırakıldı bilmiyoruz ama bugün, günümüzün modern insanını oldukça ilgilendiren faydalı bir örnekle başlayabiliriz.

Mesela stres. Günümüz insanının en büyük derdi.

Stres sadece psikolojik kaynaklı görülen bir problem değil.

Mesela ameliyat olmak, uzun süre sıcağa ya da soğuğa maruz kalmak, maraton koşmak, sevmediğin bir işi yapmak ya da kötü beslenmek, vücuda stres yaşatabiliyor.

Aromaterapinin kanıtlanmış iyileştirici özellikleri, strese karşı şöyle devreye giriyor:

Beyne Direkt Ulaşan Tek Duyu: Koku

Strese karşı verdiğimiz tepkiler beynimizdeki limbik sistemin bir bölümü olan hipotalamus tarafından yönetiliyor. Koku ise, aracı olmadan aynı limbik sisteme ulaşan tek duyu organı. Yani koklama duyusu aracılığıyla, sorunun kaynağıyla direkt bağlantı kurulabiliyor.

Kişinin stres kaynağını keşfedip ihtiyacına uygun bir koku tasarladığınızda ve bu kokuyu koklamasını sağladığınızda, beyinde stresi yöneten bölgeye direkt ulaşmış oluyorsunuz.

Ve bunu sistematik olarak yaptığınızda, limbik sistemdeki duygu durum ve hafıza bölümleriyle birebir bağlantı kuran koku molekülleri, bizim mutlu, rahatlamış, enerjik, seksi ve konsantre olmuş hissetmemizi sağlıyor.

Kişiye ve İhtiyacına Göre İyileştirici Kokular Tasarlamak Kokuyu gözle göremesek de, kokunun moleküllerden oluştuğunu biliriz.

Ve çeşitli kokulu bitkiler biraraya getirilince, ortaya yeni ve özel bir bileşim, yani yeni ve özel bir koku çıkar. Tıpkı, çeşitli kimyasal bileşenlerin biraraya getirilip bir ilaç kapsülü, bir antibiotik, bir hap oluşturması gibi.

Aromaterapinin sırrı, kişiye uygun kokuları onun ihtiyacına göre biraraya getirmekte yatar. Hangi kokunun kime ve neye iyi geldiğiyle ilgili bilimsel bilgiler zaten var.

Bunun yanında, binlerce yıldan süzülen kadim bilgiler de var.

Mesela Çin tıbbına göre, kişide baskın olan elementlerin ihtiyaç duyduğu kokular farklı olabiliyor. Yani su elementinin baskın olduğu bir kişi ile metal elementinin baskın olduğu kişilere iyi gelecek kokular farklı olabilir.

Kişinin özel ihtiyacına çare olacak doğru bileşimi tasarlama ve uygulama noktasında da, hem bilimin gösterdiklerini hem de binlerce yıllık kadim bilgileri sentezleyecek aromaterapi uzmanının, bilgi dağarcığı ve ustalığı devreye giriyor.

Aromaterapi ile Nasıl Mutluluk Yaratabilirim

  1. Size uygun kokuyu keşfetmeniz çok önemli. Bunu siz kendiniz yapın veya bu konuda uzman birisinden danışmanlık alın.
  2. Kendinize bir difüzör (koku lambası) alın. Bu konuda bir çok seçenek var. Size ve bütçenize en uygun olanına karar verin. Böylece; evinizde, işyerinizde hatta arabanızda bile aromaterapinin rahatlatıcı, canlandırıcı etkilerinden yararlanabilirsiniz.
  3. Meditasyon, nefes teknikleri uyguluyorsanız, kokunun etkisinden mutlaka faydalanın. Kokunun çok daha derin ve etkin bağlanma, rahatlama sağladığını deneyimleyebilirsiniz.
  4. Size özel koku karışımınız ile hazırlanmış cilt veya vücut ürünleri kullanın. Ben her zaman yanımda taşıyabileceğim bir uygulama istiyorum diyorsanız bu konuda da çok alternatif var.

Mutluluk Veren Yağlar

Kokular kişiye özel olsa da aşağıdaki üç esansiyel yağdan bir tanesi size mutlaka iyi gelecektir.

Bergamot
serbest bırakmak, rahatlamak, canlandırmak

Bergamot meyvesinin kabuklarından soğuk sıkma ile elde edilien esansiyel yağının Kristof Kolomb tarafından Kanarya Adaları’ndan İspanya’ya getirildiği söylenir. Enerjetik özellikleri; ağrı azaltıcı, rahatlatıcı, onarıcı, duygusal olarak enerji verici, bastırılmış duyguları destekleyici, uykusuzluk ve kaygı durumlarında kullanılır.

Gül
sevgi, güven, kendini kabul etmek

Yunanlı şair Sappho tarafından “çiçeklerin kraliçesi” olarak bilinen gül, nefis kokusu ve önemli tedavi edici özelliklerle Eski Pers, Mısır, Hint, Roma, Yunan ve Osmanlı’da hem tedavi hem de parfüm olarak özel bir yere sahiptir.

Enerjetik özellikleri; şok, keder ve depresyonda rahatlatıcıdır, öfkeyi yatıştır, derin umutsuzluk ve kaygıda yardımcıdır, kalbe iyi gelir ve sevgi hissi yaratır.

Ardıç
canlandırmak, rahatlatmak, izin vermek

Ardıç insanoğlunun ilk kullandığı bitkilerdendir. Meyvelerinin kalıntıları tarih öncesi yaşam ünitelerinde bulunmuştur.

Enerjetik özellikleri; kekik ve zencefil gibi güçlü bir vücut toniğidir. Temizler ve korur, negatif düşünceleri uzaklaştırır, endişeli ve olumsuz düşüncelerin yoğun olduğu zamanlarda rahatlatıcıdır.

Esansiyel yağlar hem günlük hayata renk katmak hem de zor zamanlarda stres azaltıcı olarak kullanmak için idealdir. Ancak bu çok konsantre yapıdaki yağların kullanımının uzmanlık gerektirdiğini, doğal olsalar da çok güçlü maddeler olduklarını unutmayın.