AIA Akreditasyonu

Platform Essencia, 2020 Nisan ayı itibariyle, Amerika merkezli AIA (Alliance of International Aromatherapists) onaylı, dünya çapında 8 eğitim kurumundan biri oldu!

AIA Logo

Platform Essencia, bir süredir yürüttüğü detaylı çalışmalar sonucunda, bilimsel aromaterapi alanında dünyanın en prestijli uluslararası eğitim akreditasyon kurumlarından olan Amerika merkezli, International Alliance of Aromatherapists (AIA) ‘nın onayladığı ve dünyada sadece 8 tane olan kurumdan birisi oldu.

 

Platform Essencia, Türkiye’de bu akreditasyonu sağlamayı başaran ilk ve tek eğitim platformu olmanın sevincini ve gururunu yaşıyor.

“Platform Essencia Temel Aromaterapi Eğitimi” müfredatının AIA tarafından akredite olması sonucunda, 150 saatlik eğitimi tamamlayan tüm öğrenciler, uluslararası geçerliliği olan “AIA Foundation Course in Aromatherapy” sertifikası almaya hak kazanacaklardır.

 

Platform eğitmenleri, verilecek eğitim alanında uzmanlaşmış, uluslararası çalışmalar, araştırmalar yürüten, alanın gelişimine bilimsel katkı sağlayan araştırmacı ve sağlık uzmanlarından oluşmaktadır.

AIA Nedir?

AIA (Alliance of International Aromatherapists) yani Türkçesi ile Uluslararası Aromaterapistler Birliği, profesyonel ve ileri derece aromaterapi uygulayıcıları ile eğitmenleri için kapsamlı eğitim standartları oluşturan ve sürdüren Amerika menşeli, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

AIA’nın üyeleri aromaterapi uzmanları, tıp doktorları, natüropatik tıp doktorları, eczacılar, fizyoterapistler, hemşireler, psikologlar gibi sağlık profesyonelleri, refleksologlar, masaj terapistleri, enerji uzmanları, sağlık koçları, doktora öğrencileri ve toplu olarak aromaterapi alanını geliştirmek için çabalayan kurumsal marka ve kişilerdir.

AIA Onaylı Okul Akreditasyonu nedir ve nasıl alınır?

AIA akreditasyonu alabilmek için ilgili kurum, AIA okul tanıma programı kapsamında tüm eğitim kriterlerini ve standartlarını karşılayarak denklik kazanmalıdır.

AIA (Uluslararası Aromaterapistler Birliği), akreditasyon öncesi kurumların eğitim müfredatlarını;

 • Dünya Aromatik Tarihi
 • Botanik
 • Kimya
 • Uçucu Yağlar
 • Anatomi ve Fizyoloji
 • Patolojiler
 • Koku Duyusunun İnsan Psikolojisi Üzerindeki Rolü
 • Psikonöroimmünoloji
 • Aromaterapide Kullanılan Taşıyıcılar
 • Karışım Hazırlama Teorileri
 • Uygulamalı Aromaterapi
 • Bütünsel Sağlık ve Holizm
 • Araştırma
 • İş Becerileri
 • Etik
 • Danışma Becerileri ve Terapötik İlişki

olmak üzere  16 ana kategoride ve bu kategorilerin alt başlıklarında eğitim içerikleri ve kazanımları olarak detaylı şekilde inceler. Aynı zamanda kurumların eğitim sürelerini, sınavlarını, olgu çalışmalarını, uygulamalarını ve genel yeterliliklerini değerlendirir.

AIA akreditasyonlu kurumların eğitmenleri, denkliklerini sürdürebilmek için eğitim müfredatlarında düzenli olarak güncel araştırmalara bağlı revizyonlar yapmak ve “AIA Sürekli Mesleki Gelişim” kapsamında eğitimlere katılmak zorundalardır.

İşte bu sebeplerle, aromaterapi eğitimi alanında AIA akreditasyonu almak son derece uzun ve zor bir süreçtir. Platform Essencia ise dünya çapında bu akreditasyonu almış yalnızca 8 eğitim kurumundan biri olmakla birlikte, Türkiye’den bu akreditasyonu alabilmiş tek eğitim kurumudur.

Platform Essencia olarak bu akreditasyona sahip olmanın ve 150 saatlik Temel Aromaterapi Eğitimi sonrasında AIA Uluslararası sertifikasyonunu sizlere sunabilmenin haklı gururunu yaşıyoruz!

AIA akreditasyonu neden önemlidir ve diğer akreditasyonlardan farkı nedir?

2006 yılında Amerika’da kurulan AIA, ilk etapta 1990’larda belirlenen ve diğer Amerikan aromaterapi okulları için geçerli olan eğitim standartlarını geçici olarak benimsedi. Ancak bu standartları 2 yıldan fazla süren Ar&Ge çalışmaları ile klinik ve bilimsel araştırmaya dayalı şekilde günümüz tekniklerine, teknolojisine ve son bulgulara uygun, yüksek kaliteli ve sürdürülebilir hale getirdi. Günümüzde AIA standartlarının yüksek olması nedeniyle bugün sayılı eğitim kurumu AIA’dan akreditasyon alabilmektedir.

Platform Essencia’nın alandaki en saygın kuruluşlardan biri olan AIA’yı tercih etmesinin en önemli sebebi; AIA’nın eğitim müfredatına dair standartlarının mevcut araştırmaları yansıtması ve öğretilen bilgilerin doğru ve güncel olmasını sağlamak için bu standartları düzenli olarak revize etmesidir.

AIA akreditasyonu Platform Essencia eğitim müfredatını nasıl etkiledi?

Platform Essencia eğitim müfredatını ve araçlarını; aromaterapi alanında oluşturulmuş geleneksel ve uygulamaya yönelik bilgiler ve uygulamalar, düzenli takibi yapılan güncel yayınlar ve klinik araştırmalar, konferanslar ve gelişmelerden süzülen bilimsel veriler, modern aromaterapi yazılımları ile birleştirerek oluşturmaktadır. AIA akreditasyon süreci ile yapılan yeni müfredat çalışmaları sonucunda 150 saatlik “Platform Essencia Temel Aromaterapi Eğitimi” için AIA Level 1 akreditasyonu sağlanmıştır.

Platform Essencia, AIA Sertifikalı Profesyonel Aromaterapi Eğitimi ve AIA Sertifikalı İleri / Uygulamalı Aromaterapi Eğitimi için de akreditasyon sağlamak amacıyla müfredat geliştirme çalışmalarına devam etmektedir.

AIA akreditasyonlu Temel Aromaterapi Eğitimi sonunda başarı sertifikasını alma süreci nasıldır ve bu sertifika ne ifade eder?

Derslerin en az %80’ine katılım gösteren tüm öğrencilere eğitim sonunda önce “Katılım Belgesi” gönderilir. Sınavları ve ödevleri başarıyla tamamlayarak (100 üzerinden en az 70 puan ile) sertifika almaya hak kazanan öğrencilere ise AIA onaylı İngilizce “Certificate of Achievement (Başarı Sertifikası)”, “AIA Mezuniyet Mektubu”  ve ayrıca “Platform Essencia Transcript” gönderilir. Aynı zamanda eğitime katılan ve başarıyla tamamlayan tüm öğrencilerin ilgili bilgileri, alandaki yetkinliği ve uluslararası geçerliliği tasdiklemek adına AIA ve Platform Essencia veri tabanlarına kaydedilir.

Tüm öğrenciler aldıkları bu eğitim ve sertifikasyon ile alanda gerekli bilgi ve becerilere sahip olurlar. Kendi mesleki sınırları içerisinde kalarak farklılaşma ve sinerji yaratırlar. Ayrıca ürün ve hizmetlerinde etkin ve güvenli aromaterapi girişimleri yapabilecek düzeye gelirler.

Bu sertifika ile İngilizce konuşulan ülkelerde (İngiltere, ABD, Kanada gibi) ve bu ülkelerdeki tüm Aromaterapi kurumlarına (AIA, IFPA, NAHA, IFA gibi ) ilk seviyeden üye olarak uluslararası aromaterapi kariyerlerine başlayabilirler.

 

AIA onaylı İngilizce Sertifika ücretli midir?

Hayır, AIA onaylı İngilizce sertifika tamamen ücretsizdir

Sertifika aldıktan sonra AIA'ya üye olmak zorunlu mudur? Şartları nelerdir?

Hayır, sertifika aldıktan sonra AIA üyeliği zorunlu değil, opsiyoneldir. Sonrasında AIA üyesi olmasanız bile aldığınız sertifika AIA tarafından onaylıdır ve geçerliliğini korur.

Ancak dilerseniz, eğitim sonrasında alandaki bilgilerinizi sürekli hale getirmek ve iletişim ağınızı genişletmek için AIA platformuna üye olabilirsiniz. AIA yalnızca Platform Essencia mezun öğrencilerine özel olarak “Associate Level Membership” üyeliklerde indirim sağlamaktadır.

Üyelik avantajları için https://aia.memberclicks.net/membership-information-join linkini ziyaret edebilir ve detaylar için bize ulaşabilirsiniz.