Araştırma Özetleri: Uçucu Yağ Bileşenleri ile Orman Banyosu

Japonca’da “Shinrin-yoku” adı verilen ve orman banyosu anlamına gelen dinlenme amaçlı orman gezisinin bağışıklık sistemini ormandaki ağaçlarda bulunan uçucu yağlar aracılığıyla güçlendirdiğini gösteren çalışmalar mevcut.

Yapılan bir in vitro çalışmada bazı ağaçların odunlarından elde edilen uçucu yağ ve bileşenlerinin (Chamaecyparis stem oil, white cedar stem oil ile 1,8 cineole ve a-pinen bileşenleri) çeşitli patojenler ve tümörlerin yok edilmesinde önemli bir fonksiyonu olan doğal öldürücü hücrelerinin aktivitesini önemli ölçüde arttırdığı ve bu sayede bağışıklık sistemini desteklediği belirlenmiştir. Bu uçucu bileşenler, bulundukları ağaçlardan oluşan ormanların havasında da bulunur ve bu ormanları ziyaret edenler onları solurlar. Bahsi geçen in vitro çalışmadan yola çıkarak orman banyosu yapmanın insan bağışıklık sistemi üzerindeki etkisini araştırmak için yapılan bir başka çalışmada da benzer sonuçlar elde edildi. Doğal öldürücü hücre aktivitesi, doğal öldürücü hücre sayısı, perforin, granülizin ve granzim A/B-ekspres eden hücrelerin sayı ve oranlarının orman banyosu yapılan günlerde kontrol günlerinden (ormanlık bölge içermeyen bir şehre turistik ziyaret) önemli ölçüde daha yüksek olduğu bulundu. Artan doğal öldürücü hücre aktivitesinin orman banyosunun ardından 30 günden fazla bir süre ile devam ettiği belirlenen çalışmada ayda bir kere orman banyosu yapmanın yüksek doğal öldürücü hücre aktivitesinin sürdürülmesi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için faydalı olacağı sonucuna varılmıştır.

REFERANS: Peterfalvi, A., Miko, E., Nagy, T., Reger, B., Simon, D., Miseta, A., Czéh, B., & Szereday, L. (2019). Much More Than a Pleasant Scent: A Review on Essential Oils Supporting the Immune System. Molecules (Basel, Switzerland), 24(24), 4530. https://doi.org/10.3390/molecules24244530

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn