PROFESYONELLERE YÖNELİK EĞİTİM

Aromatik Formülasyon

Üretici ihtiyaçlarına yönelik, bilimsel temelli teorik bilgi, uygulama içerikleri ve etkin formülasyon çözümleri sunan kapsamlı eğitimdir.

Formülasyon geliştirmek ciddi oranda bilgi ve beceri gerektiren bir iştir. Doğal kozmetik ve kişisel bakım alanında -kişisel ihtiyaçlara yönelik veya ticari- ürünler üretmek isteyenler için de aynı prensip geçerli olmaya devam ediyor.

Aromatik Formülasyon Eğitimi; uçucu yağlar, hidrosoller, sabit yağlar ve farklı doğal hammaddeler ile etkili ve güvenli, raf ömürleri uzun olan cilt ve vücut bakım ürünleri üretmek isteyen üreticilerin ihtiyaçlarına yönelik düzenlenen kapsamlı bir eğitim.

İyi yaşam kültürüne ve herkesin iyiliğine katkı sağlamayı amaçlayan; bu amaçla bilimsel temelli ve etkin çözümler sunan eğitimimiz katılımcılara özgün birer üretici ve uygulamacı olabilmeleri için gerek duydukları tüm donanımı sağlıyor.

Bu eğitimi alanların, doğal kozmetik alanında sıkça karşılaşılan “kendin yap” türündeki etkisiz ve hazır formülasyonların ötesine geçerek; etkin, güvenli ve ticari değere dönüşebilen, rekabet koşullarına uygun ürünler üretilebilecek yetkinliğe gelmesi amaçlanıyor.

Platform Essencia’nın titizliği ile hazırlanmış içerik ve kaynaklar, alanında uzman ve yetkin eğitmenlerin sunduğu bilgiler ile formülasyon geliştiricilere sağlam bir altyapı kazandırmak hedefleniyor.

Derslerimizde teorik bilgileri tamamlayacak şekilde basit ve daha kapsamlı ekipmanlar ile üretim planlaması öğretilirken, üretim ile ilgili tüm aşamalar adım adım ve açıklamalarıyla, detaylı videolar aracılığıyla anlatılıyor. Cilt ve vücut bakım ürünleri ile ilgili denenmiş ve optimize edilmiş birçok farklı formül paylaşılıyor.

3 bölümden oluşan eğitimde, sağlığımızın dışa yansıdığı en geniş organ olan cildin detaylı yapısı ve fonksiyonları anlatılıyor. Cilt ve cilt ürünlerinde ulaşılmak istenen koku, formülasyon süreçleri, kozmetik veya terapötik etkiye göre uçucu yağların kullanımları detaylı olarak aktarılıyor.

Eğitim Bilgileri

Tarih:

Yakında Belirlenecek

Saat:

09:00 – 16:30

Ücret:

Yakında Belirlenecek

Eğitime Kimler Katılabilir?

Bu eğitime katılmak isteyenlerin, “Uçucu yağların güvenli kullanım ilkeleri” konularında dokümante edebilecek kadar eğitimli olmaları ön koşuldur.

Eğitim İçeriği

Aromatik Formülasyon Eğitimi aşağıdaki konuları kapsayacak şekilde 3 modül olarak düzenlenmiştir.

1. Bölüm:
Beden, Zihin ve Duyguların Aynası Olan Cilt

 • Örtü sisteminin anatomisi ve fizyolojisi
 • Cildin fizyolojik, psikolojik ve kimyasal fonksiyonları
 • Cilt sağlığında ve bakımında bütünsel yaklaşım
 • Farklı cilt tiplerinde özellikle tercih edilecek veya uzak durulacak bazlar
 • Cilt sağlığında sık görülen bazı rahatsızlıklar

2. Bölüm:
Doğal Kozmetiklerde Ar-Ge ve Üretim

 • Kozmetik toksikoloji: Doğal ve sentetik hammaddelerin farkları, avantajları ve dezavantajları
 • Doğal kozmetiklerde kullanılan ham maddeler ve formülasyon prensipleri
 • Kozmetik formülasyon tasarımı ve geliştirme süreçleri
 • Emülsifikasyon teknikleri, aktif madde, sürfaktanlar, koruyucular, antioksidanlar, kıvam arttırıcıların kullanımı pH ölçümü
 • İyi üretim uygulamaları (GMP)
 • Kozmetik ürünlerin formülasyonunda standardizasyon ve stabilite
 • Ham madde temini, saklama koşulları ve güvenlik

3. Bölüm:
Aromatik Formülasyon

 • Cilt sağlığında ve bütünlüğünün korunmasında öne çıkan uçucu yağlar ve etkileri
 • Cilt tipine göre baz tercihi
 • Güzel koku ve terapötik etkinin birlikte değerlendirilmesi
 • Doğal parfümerinin temelleri, uçucu yağ ve diğer doğal aromatik ekstreler ile ilgili bilgiler
 • Topikal uygulamalarda uçucu yağların neden olabileceği tahriş, hassasiyet, alerji ve fototoksisite riskleri
 • Olgu bazlı aktiviteyi artırmak için uygun baz seçimleri, dozları ve uygulama yöntemleri
 • Karışım hazırlama: Ölçme, eritme, dilute etme ve kaydetme
 • Çeşitli cilt rahatsızlıklarının iyileşmesini destekleyici formülasyon örnekleri

Çalışılacak El, Yüz ve Vücut Bakım Ürünleri ve Formları
(Terapötik ve Kozmetik Etkili)

 • Yağ karışımları
 • Balmlar
 • Losyon ve kremler (Hafif ve yoğun dokulu)
 • Jel ve oleojel formunda ürünler
 • Eksfolian, peelingler ve vücut ovmaları
 • Su bazlı spreyler
 • Maskeler
 • Deodorantlar

Eğitmenler & Konuşmacılar

Uzman Eğitimleri, Platform Essencia kurucusu Ecz. Aslı Yazıcıoğlu ile birlikte, eğitim ana başlıklarında uzman akademisyenler, araştırmacılar ve sağlık profesyonelleri tarafından yürütülmektedir.
Farmasötik Teknoloji, İstanbul Üniversitesi
İstanbul Erkek Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirdi. Aynı fakültede Farmasötik Teknoloji Anabilim Dalı’nda başlayan akademik hayatına yine aynı anabilim dalında devam etti. Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi sırasında London School of Pharmacy ve Leiden İlaç Araştırmaları Akademik Merkezi’nde çalışmalarda bulundu. Halen İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde çalışmalarına devam ediyor. Lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde dersler veriyor. Farmasötik Teknoloji, Deriden Geçişin Değerlendirilmesinde Kullanılan Biyofiziksel Yöntemler, Mikroemülsiyonlar ve Formülasyonları ve İlaç Taşıyıcı Sistemler ve İlaçların Hedeflendirilmesi gibi başlıca dersleri dönemlik olarak açmaya devam ediyor. İstanbul Aydın Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ve İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde Etik Kurul üyesi de olan Erdal, derinin yapısı ve deriye uygulanan farmasötik ve kozmetik preparatlar ile farmasötik ve kozmetik nano-taşıyıcıların formülasyonu ve etkinliklerinin araştırılması üzerine çalışıyor. Ulusal ve uluslararası dergilerde birçok makalesi yayınlanan Erdal’ın, bir tescilli patent kaydı ve İKMİB tarafından düzenlenen 6. Ar-Ge Proje Pazarı kapsamında, İlaç ve Eczacılık Ürünleri kategorisinde birincilik ödülü bulunuyor.
Dermoskopi ve Kozmetoloji, Trakya Üniversitesi
1983 yılında Çanakkale Biga’da doğan Sezin Fıçıcıoğlu, lise eğitimini 2001 yılında Çanakkale Fen Lisesi’nde tamamladı. 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Programından mezun olduktan sonra 2007-2011 yılları arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini başarıyla tamamladı. 2012-2013 yıllarında Sağlık Bakanlığı Midyat Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetini tamamlayan Fıçıcıoğlu, uzmanlık eğitimini de aldığı T.Ü. Deri ve Zührevi Hastalıklar bölümüne öğretim üyesi olarak atandı ve halen çalışmalarını aynı yerde sürdürüyor. Akne (akne vulgaris), sedef (psoriazis vulgaris) ve eritema multiforme rahatsızlıklarıyla ilgili yakın zamanlı çalışmaları olan Sedef Fıçıcıoğlu’nun temel ilgi alanları ise Dermoskopi ve Kozmetoloji.
Aromaterapi, Platform Essencia
Platform Essencia’nın kurucusu olan Aslı Yazıcıoğlu, Terakki Lisesi ve İ.Ü. Eczacılık Fakültesi’ni bitirdi. İngiltere Brighton Üniversitesi’nde pazarlama eğitimi aldı, Koç Üniversitesi’nde işletme yüksek lisansını (MBA) tamamladı. İş hayatına ilaç sektöründe onkoloji alanında sorumlu ürün müdürü olarak başlayarak yeni nesil onkoloji ürünlerinin Türkiye’ye getirilmesi çalışmalarında bulundu. Eczane eczacılığı yaptığı süre içinde, aromaterapi ve uçucu yağlar üzerindeki araştırmalarını derinleştirdi. Deneyim ve gözlemlerinin etkisiyle, kanıta dayalı diğer tedavi seçenekleriyle daha yakın çalışmaya ve zararlı yan etkiler olmadan daha yumuşak bir sağlık bakımı yaklaşımı sunmaya karar verdi. Aromaterapi alanında önemli uluslararası otoritelerden eğitimler aldı. 2016 yılında, Türkiye’de hastane çatısı altında yapılan ilk “Klinik Aromaterapi Uygulamaları”nı başlatan Yazıcıoğlu, Liv Hospital Ulus Hastanesi’nde “Klinik Aromaterapi Uzmanı” olarak çalıştı. Klinik Aromaterapi alanında en önemli uluslararası organizasyon olan Botanica’nın da Türkiye elçisi olan Aslı Yazıcıoğlu, eğitim çalışmalarının yanı sıra global ve sektöre yön veren konferanslarda da Türkiye’yi temsilen konuşmalar yapmaya, bilimsel kadrolarında etkin görevler üstlendiği uluslararası organizasyonlara içerik danışmanlığı vermeye devam ediyor.

Eğitim Yeri ve Tarihleri

Platform Essencia Aromatik Formülasyon Eğitimi,  GoToMeeting üzerinden yapılacak canlı online derslere ek daha önceden kaydedilmiş video ve detaylı metin içeriklerinden oluşmaktadır.

 • Yakında Belirlenecek

Eğitim Ücretine Neler Dahil?

 • Online canlı dersler
 • Online video içerikleri
 • Basılı eğitim notları ve referans dosyası (Elden teslim edilemeyen eğitim notları, karşı ödemeli kargo ile gönderilecektir)
 • Canlı soru & cevap oturumları
 • Eğitim sonrası ders videolarına 2 hafta erişim
 • Katılım Belgesi (PDF)

Ücret ve Ödemeler

Eğitim Kayıt Ücreti: 4,000 TL + KDV

Kredi kartlarına vade farksız 3 taksit yapılmaktadır.

Banka Bilgileri

YAPI KREDİ BANKASI,
TR14 0006 7010 0000 0091 1829 50

Hesap Sahibi:
ADS Kozmetik Üretim, Araştırma, Eğitim ve Danışmanlık Tic. Ltd. Şti

Eğitim Kayıt Formu

Karışım hazırlama kiti ister misiniz?

Platform Essencia'nın güncel eğitimleri