Aslı Yazıcıoğlu: “Uçucu yağlar büyüsünü çoklu fonksiyona sahip olmaktan alıyor”

Koku ve Tat Zirvesi 3-4 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti. Bu yıl koku ve tat duyularının diğer sektörlerdeki yansımalarını, profesyonellerini bir araya getiren zirvenin programı da oldukça yoğundu. İki gün süren panellerle eş zamanlı gerçekleşen workshoplar ve sergi alanı oldukça ilgi çekti.
Koku ve Tat Zirvesi 2

Koku ve Tat Zirvesi’nde konuşan Aslı Yazıcıoğlu, kronik hastalıklarda kullanılan 3 aromatik bitkiye; misk adaçayı, bergamot ve biberiyeye değindi. Yazıcıoğlu, “Kronik Hastalıklarda Kullanılan 3 Aromatik Bitki” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

“Uçucu yağlar büyüsünü çoklu fonksiyona sahip olmaktan alıyor”

Konuşmasına aromaterapinin tanımı ile başlayan Aslı Yazıcıoğlu, bu alanın uçucu yağların yapısı nedeniyle kompleks, diğer disiplinlerle birlikte uygulanması sebebiyle de entegre bir disiplin olduğuna dikkat çekti. Uçucu yağların çoklu fonksiyona sahip olduğunu, büyüsünün de buradan kaynaklandığını söyleyen Yazıcıoğlu, uçucu yağların yarattığı sinerjik etkinin hasta-terapist ve hasta-karışım arasındaki ilişkiye etkilerini de aktardı. “Aromaterapide her şeyin merkezinde hasta vardır. Araştırmalar göz önüne alınarak bunlar klinik deneyimlerle birleştirilir ve hastaya özel bir yaklaşım veya tedavi belirlenir” dedi.

Konuşmasının devamında kronik hastalıklarda kullanılan 3 aromatik bitkiye; misk adaçayı, biberiye ve bergamota dair detaylar aktaran Yazıcıoğlu, bu bitkilerin hem kültürel yönüne hem de terapötik kullanımlarına değindi.

Berrak ve net: Misk adaçayı

“Berraklık ve netlik sağlayan bir uçucu yağ olan misk adaçayı sadece fiziksel değil zihinsel olarak da rahatlama sağlıyor” diyen Aslı Yazıcıoğlu, bu bitkinin kasılmış ve ağrılı gözlere faydalarının çok eskiden beri bilindiğini anlattı. Yazıcıoğlu şunları söyledi: “Misk adaçayının terapötik kullanımları oldukça geniş bir alana yayılıyor. Ruh sağlığı, kadın sağlığı, kas ve iskelet sistemi, cilt, solunum sistemi ve dolaşımda önemli etkileri olan bu bitki, özellikle kadın sağlığında her dönemde kullanılabiliyor. Menstural döngülerde PMS ağrılarında, doğumun başlamasının ardından topikal olarak uygulanıyor ya da menopozda depresif rul haline iyi geliyor.” Yazıcıoğlu ayrıca misk adaçayının klinik çalışmalarla onaylanan etkilerini de şu şekilde sıraladı: Antidepresan, antifungal, antispazmodik, nörotonik ve sedatif.

Aromaterapinin kişiye özel olması gerekliliği nedeniyle genel geçer formüller vermekten her zaman sakındığını dile getiren Aslı Yazıcıoğlu, Koku ve Tat Zirvesi’ne özel olarak bir istisna yaptı ve dismenore için bir krem içeriğini de konuklarla paylaştı. Misk adaçayının östrojenik etkisiyle ilgili de tartışmaların olduğunu söyledi ve ekledi: “Platform Essencia bu alanda bir klinik çalışma sürdürüyor. Çalışmanın sonuçlarının kısa bir süre içerisinde açıklayacağız.”

Canlandırıcı ve rahatlatıcı: Bergamot

Ardından da bir başka ilgi çekici bitki olan bergamotu anlatan Aslı Yazıcıoğlu, eskiden “beg armudu” olarak bilinen bergamotun çok fazla kullanılan aromatik bitkilerden bir tanesi olduğunu söyledi. Bitkinin terapötik kullanım alanlarını antiviral, deri sistemi, psikolojik, cilt bakımı ve üriner sistem olarak özetleyen Aslı Yazıcıoğlu, klinik çalışmalarla onaylanan etkilerinin de antimikrobiyal, antiseptik ve anksiyolitik olarak özetledi.

Güçlü: Biberiye

Yazıcıoğlu’nun değindiği son bitki de biberiye oldu. Mısır hanedan mezarlarında da biberiye bulunduğunu anlatan Yazıcıoğlu bitkinin çok eski tarihlerden bu yana kullanıldığının altını çizdi. Bitkinin teröpatik kullanımlarını ise kalp ve damar sistemi, sindirim sistemi, karaciğer toniği, kas ve iskelet sistemi, sinir sistemi, ruh sağlığı, solunum sistemi ve cilt bakımı olaeak aktardı.

Biberiyenin özellikle saç dökülmesine karşı oluşturulan formüllerde oldukça fazla kullanıldığını dile getiren Yazıcıoğlu, bu bitkinin alzheimer için de önemli etkileri olduğunu söyledi. Yazıcıoğlu, “Başlangıç ve orta seviyedeki alzheimer hastalarında biberiye ile ilgili çok fazla çalışma var. Düzenli ve difüzyon olarak yapıldığında bilişsel faydalarının olduğunu biliyoruz” dedi.

Haberi Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

DİĞER HABERLER

3. Fitovizyon Kongresi

3. Fitovizyon Kongresi

Eczacılık ve İlaç Derneği (EİDER) tarafından düzenlenen Fitovizyon Kongresi’nin üçüncüsü için geri sayım başladı. Bu yıl 22-24 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek olan kongre yine sağlık profesyonelleri ile sektörde hizmet veren firmaları bir araya getirecek.

WOCMAP2019

6. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Dünya Kongresi

Ulusal ve uluslararası ölçekte konunun tüm paydaşları arasında, tıbbi ve aromatik bitkilerin bilim, tıp, endüstri ve uluslararası ticaretteki rolünü masaya yatıracak olan kongre aynı zamanda kanıta dayalı bilimsel veri alışverişini teşvik etmek ve uluslararası ticari işbirliklerini geliştirmek için de paha biçilemez fırsatlar sunuyor.

Tarladan Hasada Aromaterapi Festivali

Tarladan Hasada Aromaterapi Festivali

İlki geçtiğimiz yıl 27-28 Haziran tarihlerinde yapılan “Tarladan Hasada Aromaterapi Festivali” bu yıl 28-30 Haziran tarihlerinde Aromaterapi Derneği’nin katkılarıyla gerçekleşecek. Bu sene kapsamı daha da genişletilen etkinlik ile BAÇEM’in çiçek kokulu tarlalarında, bir yandan hasat yapılırken bir yandan da ruhlara iyilik veren kokular konuşulacak.

Yeni Haberler İçin

Bize mesaj yazın

Aromaterapi ve iyi yaşam konularındaki tüm haberler için bize yazabilirsiniz!