“Klinik Aromaterapi” alanının ülkemizdeki öncüsü olan Aslı Yazıcıoğlu eğitimci, uluslararası konuşmacı ve klinik aromaterapi uzmanıdır. Sektör profesyonellerine özel eğitim programları düzenleyen, klinik araştırmalarının yanı sıra ürün geliştirme çalışmalarını sürdüren Aslı Yazıcıoğlu, Liv Hospital çatısı altında aromaterapi uygulamaları gerçekleştirmektedir. İstinye Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi olan Aslı Yazıcıoğlu, Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde uzman hekimler için düzenlenen Fitoterapi Sertifika Programı’nda ders vermektedir. Yazıcıoğlu sektörün çatı kuruluşu Aromaterapi Derneği’nin başkanıdır.

Platform Essencia’nın kurucusu ve yöneticisi olan Aslı Yazıcıoğlu, Şişli Terakki Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirdi, ardından İngiltere Brighton Üniversitesi’nde pazarlama eğitimi ve sonrasında da Koç Üniversitesi’nde MBA (İşletme Yüksek Lisansı) programını tamamladı. İş hayatına ilaç sektöründe onkoloji alanında sorumlu ürün müdürü olarak başlayan Yazıcıoğlu, bu süre içinde alanın gelişimine katkıda bulunacak uluslararası etkinlikler organize etti ve yeni nesil onkoloji ürünlerinin Türkiye’ye getirilmesi çalışmalarında bulundu.

Sahibi olduğu eczaneyi, bölgesinin merkez eczanelerinden biri haline getirdiği, eczane eczacılığı yaptığı süre içinde, aromaterapi ve uçucu yağlar üzerindeki araştırmalarını derinleştirdi. Deneyimlerinin de etkisiyle, diğer kanıta dayalı tedavi seçenekleriyle daha yakın çalışmaya ve zararlı yan etkiler olmadan daha yumuşak bir sağlık bakımı yaklaşımı sunmaya karar verdi.

Londra’da ITHMA (The Institute of Traditional Herbal Medicine and Aromatherapy) gibi sertifikasyon sağlayan kurumlardan ve Gabriel Mojay, Robert Tisserand gibi önemli isimlerden aldığı aromaterapi eğitimleri ile birlikte ABD ve Avrupa’ da birçok kursa katıldı. Medikal aromaterapinin kalbi Güney Fransa’da konuyla ilgili önemli otoritelerden Rhiannon Lewis’in kurucusu olduğu Essential Oil Resource’da “İleri Klinik Aromaterapi” eğitimlerinin 4 seviyelik serisini tamamladı. Ayrıca Uzm.Psik.Rana Şen ile 1 yıl süpervizyon çalışmaları yaptı.

Uluslararası kongre ve konferanslarla dünyadaki gelişme ve yenilikleri sürekli takip eden Aslı Yazıcıoğlu, aromaterapinin günlük ve estetik kullanımlarından başladığı çalışmalarını, spektrumun diğer ucundaki “Medikal ve Klinik Aromaterapi” tarafında yoğunlaştırdı.

2016 yılında, Türkiye’de hastane çatısı altında yapılan “ilk Klinik Aromaterapi uygulamaları”nı başlatan Yazıcıoğlu, Liv Hospital Ulus Hastanesi’nde “Klinik Aromaterapi Uzmanı” olarak çalışmalarını devam ettiriyor. Ayrıca aynı hastanede multidisipliner ve bütünsel yaklaşıma sahip Stop Aging Kliniği’nde Sağlıklı Yaşam Yönetimi Konseyi’nde “Kişiye Özel Fitoterapi, Aromaterapi ve Aktif Kozmetik Ürünlerin Geliştirilmesi” alanındaki çalışmaları sürdürüyor.

Türkiye’de aromaterapinin bilimsel gelişimi ve bilinçli uygulanmasına katkı sağlamak için, sağlık profesyonellerine yönelik ilk eğitim programını hazırladı. Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde düzenlenen bu yenilikçi eğitim geniş kapsamlı müfredatı ve multidisipliner eğitimci kadrosuyla alanında önemli bir model olmayı sürdürüyor.

Klinik Aromaterapi alanında en önemli uluslararası organizasyon olan Botanica’nın da Türkiye elçisi olan Aslı Yazıcıoğlu, eğitim çalışmalarının yanı sıra global ve sektöre yön veren konferanslarda Türkiye’yi temsilen konuşmalar yapmaya, bilimsel kadrolarında etkin görevler üstlendiği uluslararası organizasyonlara içerik danışmanlığı vermeye devam ediyor. Yazıcıoğlu ayrıca uluslararası uzmanlardan oluşan danışma kuruluyla projeler geliştiriyor.

Geleneksel kullanımları göz ardı etmeden uçucu yağlar hakkında bilimsel ve güncel bilgilerin paylaşılması, sağlıklı yaşam tarzının ve çeşitli hastalıkların tedavisi için etkili tamamlayıcı tedavi müdahaleleri olarak uçucu yağları teşvik etme konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

asli yazicioglu liv hostpital hekim toplantisi

Liv Hospital Hekim Toplantısı

Aromaterapi Derneği Toplantısı

asli yazicioglu fitovizyon kongresi

1. Fitovizyon Kongresi