Aslı Yazıcıoğlu Portre

Klinik Aromaterapi ve İyi Yaşam odağında bir yolculuk...

Yıllardır her türlü farklı alanında çalıştığım Aromaterapinin en başta kendime iyi geldiğini itiraf etmeliyim.

Ve zaman içinde fark ettim ki, ben bunu deneyimlerken çevreme de iyi geliyorum.

Yıılar önce bir öğrencim demişti ki “Siz Aromaterapiyi bulmamışsınız, Aromaterapi sizi bulmuş”…

Öyle mi gerçekten bilmiyorum ama şunu biliyorum ki, yaptığım her işin merkezinde öncelikli olan iki konu var: “Fayda yaratmak” ve “samimiyet”. Yaşama ait diğer değerler bunlardan sonra geliyor benim için.

Sizler de buralarda bir yerlerdeyseniz, Platform Essencia’ya hoşgeldiniz!

Ecz. Arom. Aslı Yazıcıoğlu

Aslı Yazıcıoğlu, Terakki Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden sonra önce İngiltere Brighton Üniversitesi’nde pazarlama eğitimi aldı ve sonrasında Koç Üniversitesi’nde MBA (İşletme Yüksek Lisansı) yaptı. İş hayatına ilaç sektöründe onkoloji alanında ürün müdürü olarak başlayarak bu süre içinde yeni nesil onkoloji ürünlerinin Türkiye’ye getirilmesi çalışmalarında bulundu ve alanın gelişimine katkıda bulunacak konferanslar organize etti.

Eczane eczacılığı yaptığı süre içerisinde, sahibi olduğu eczaneyi bölgesinin ve İstanbul’un merkez eczanelerinden birisi haline getirdi. Bu dönemde aromaterapi ve uçucu yağlar üzerinde yoğunlaşarak diğer kanıta dayalı tedavi seçenekleriyle yakın çalışmaya ve yan etkileri olmayan daha yumuşak bir sağlık bakımı yaklaşımını öğrenmeye karar verdi.


Türkiye’de Bilgi Üniversitesi’nde Vedat Ozan’dan aldığı “Temel Koku Eğitimi” sonrasında;  ABD, İngiltere, İrlanda ve Fransa’da uluslararası sertifikasyon sağlayan kurumlarda temel ve ileri aromaterapi eğitimleri aldı. Londra’da ITHMA (The Institute of Traditional Herbal Medicine and Aromatherapy), Tisserand Institute gibi ciddi aromaterapi okullarında; Gabriel Mojay ve Robert Tisserand gibi fikir önderlerinden eğitimler aldı. Medikal aromaterapinin kalbi Güney Fransa’da konuyla ilgili önemli otoritelerden Rhiannon Lewis’in kurucusu olduğu Essential Oil Resource’da “İleri Klinik Aromaterapi” eğitimlerinin 4 seviyelik serisini tamamladı. Ayrıca Türkiye’de Klinik Psikolog Rana Şen ile 1 yıl seans dinamiği ile ilgili süpervizyon çalışmaları yaptı, koku fizyolojisi ve kokuların psikoloji üzerindeki etkilerini araştırdı. Böylece aromaterapinin günlük ve estetik kullanımlarından başladığı çalışmalarını spektrumun diğer ucundaki “Medikal ve Klinik Aromaterapi” tarafında yoğunlaştırdı.


2016-2020 yılları arasında Türkiye’deki hastane çatısı altında yapılan ilk klinik aromaterapi çalışmalarını Liv Hospital Ulus’ta hayata geçirdi. Yine aynı hastanede multidisipliner ve bütünsel yaklaşıma sahip Stop Aging Kliniği’nde Sağlıklı Yaşam Yönetimi Konseyi’nde kişiye özel aromaterapi ve aktif kozmetik ürünlerin geliştirilmesinden sorumlu oldu.

2017 yılında, aromaterapinin bilimsel gelişimi ve bilinçli uygulanmasına katkı sağlamak üzere, Türkiye’de ilk kez gerçekleşen multidisipliner ve uzun süreli aromaterapi eğitim programını hazırladı. Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde düzenlediği bu yenilikçi eğitim, geniş kapsamlı müfredatı ve interdisipliner eğitimci kadrosuyla alanında önemli bir eğitim modeli oldu.

Aslı, 2019 yılından itibaren ise çok sevdiği eğitim alanında daha çok yoğunlaşmaya karar vererek  “Klinik Aromaterapi ve İyi Yaşam”  alanlarında güncel, bilimsel, uygulamalı bir eğitim ve araştırma platformu olan Platform Essencia‘yı kurdu. Platform Essencia, 2020 yılında A.B.D.’nin prestijli ve seçici eğitim akreditasyon kurumu AIA (Alliance International Aromatherapists) tarafından akredite okul olarak kabul edildi.

Platform dışında ise İstinye Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde de yarım zamanlı öğretim görevlisidir ve ayrıca İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi son sınıf öğrencilerine ve Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde uzman hekimler için düzenlenen Fitoterapi Sertifika Programı’nda GETAT kapsamında Klinik Aromaterapi dersleri vermektedir. 

 

Sosyal sorumluluk kapsamında, sektörün çatı kuruluşu Aromader Aromaterapi Derneği’nin başkanı olup uluslararası en önemli klinik aromaterapi konferans ve topluluğu olan Botanica ve ICAN (International Clinical Aromatherapy Netwoork)’in de Türkiye elçisidir.

 

Yazıcıoğlu, eğitim çalışmalarının yanı sıra uçucu yağlar hakkında bilimsel ve güncel bilgilerin paylaşılması, uygun aromaterapi girişimleri ile sağlıklı bir yaşam tarzının geliştirilmesi ve çeşitli hastalıklarda etkin bir tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak kullanılabilmesini teşvik etme konusundaki çalışmalarına, global ve sektöre yön veren konferanslarda Türkiye’yi temsilen konuşmalar yapmaya, yazılar yazmaya ve bilimsel kadrolarında etkin görevler üstlendiği uluslararası organizasyonlara içerik danışmanlığı vermeye devam ediyor. 

asli yazicioglu liv hostpital hekim toplantisi

Liv Hospital Hekim Toplantısı

Aromaterapi Derneği Toplantısı

asli yazicioglu fitovizyon kongresi

1. Fitovizyon Kongresi