“Klinik Aromaterapi” alanının ülkemizdeki öncüsü olan Aslı Yazıcıoğlu eğitimci, uluslararası konuşmacı ve klinik aromaterapi uzmanıdır. Sektör profesyonellerine özel eğitim programları düzenleyen, klinik araştırmalarının yanı sıra ürün geliştirme çalışmalarını sürdüren Aslı Yazıcıoğlu, Liv Hospital çatısı altında aromaterapi uygulamaları gerçekleştirmektedir. İstinye Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi olan Aslı Yazıcıoğlu, Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde uzman hekimler için düzenlenen Fitoterapi Sertifika Programı’nda ders vermektedir. Yazıcıoğlu sektörün çatı kuruluşu Aromaterapi Derneği’nin başkanıdır.

Aslı Yazıcıoğlu, Terakki Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun oldu. Önce İngiltere Brighton Üniversitesi’nde pazarlama eğitimi aldı ve sonrasında Koç Üniversitesi’nde MBA (İşletme Yüksek Lisansı) yaptı. İş hayatına ilaç sektöründe onkoloji alanında ürün müdürü olarak başlayarak bu süre içinde yeni nesil onkoloji ürünlerinin Türkiye’ye getirilmesi çalışmalarında bulundu ve alanın gelişimine katkıda bulunacak konferanslar organize etti.

Eczane eczacılığı yaptığı süre içerisinde, sahibi olduğu eczaneyi bölgesinin ve İstanbul’un merkez eczanelerinden birisi haline getirdi. Bu dönemde aromaterapi ve uçucu yağlar üzerinde yoğunlaşarak diğer kanıta dayalı tedavi seçenekleriyle yakın çalışmaya ve yan etkileri olmayan daha yumuşak bir sağlık bakımı yaklaşımını öğrenmeye karar verdi.

Türkiye’de Bilgi Üniversitesi’nde “Temel Koku Eğitimi” aldıktan sonra ABD, İngiltere, İrlanda ve Fransa’da uluslararası sertifikasyon sağlayan kurumlarda temel ve ileri aromaterapi eğitimleri aldı. Londra’da ITHMA (The Institute of Traditional Herbal Medicine and Aromatherapy), Tisserand Institute gibi ciddi aromaterapi kurumlarında; Gabriel Mojay ve Robert Tisserand gibi fikir önderlerinden eğitimler aldı. Medikal aromaterapinin kalbi Güney Fransa’da konuyla ilgili önemli otoritelerden Rhiannon Lewis’in kurucusu olduğu Essential Oil Resource’da “İleri Klinik Aromaterapi” eğitimlerinin 4 seviyelik serisini tamamladı. Ayrıca Türkiye’de Klinik Psikolog Rana Şen ile 1 yıl seans dinamiği ile ilgili süpervizyon çalışmaları yaptı, koku fizyolojisi ve kokuların psikoloji üzerindeki etkilerini araştırdı.

Böylece aromaterapinin günlük ve estetik kullanımlarından başladığı çalışmalarını spektrumun diğer ucundaki “Medikal ve Klinik Aromaterapi” tarafında yoğunlaştırdı. 2016 yılında, Türkiye’de hastane çatısı altında yapılan ilk ”Klinik Aromaterapi” uygulamalarını başlatarak Liv Hospital Ulus Hastanesi’nde “Klinik Aromaterapi Uzmanı” olarak çalışmalarına devam etti. Yine aynı hastanede multidisipliner ve bütünsel yaklaşıma sahip Stop Aging Kliniği’nde Sağlıklı Yaşam Yönetimi Konseyi’nde kişiye özel aromaterapi ve aktif kozmetik ürünlerin geliştirilmesinden sorumlu oldu.

2017 yılında, aromaterapinin bilimsel gelişimi ve bilinçli uygulanmasına katkı sağlamak üzere, Türkiye’de ilk kez gerçekleşen multidisipliner ve uzun süreli aromaterapi eğitim programını hazırladı. Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde düzenlediği bu yenilikçi eğitim, geniş kapsamlı müfredatı ve interdisipliner eğitimci kadrosuyla alanında önemli bir eğitim modeli oldu.

Uluslararası kongre ve konferanslarla dünyadaki gelişme ve yenilikleri sürekli takip eden Yazıcıoğlu, ayrıca Bezmialem Üniversitesi’nin hekimler için düzenlediği Fitoterapi Sertifika Eğitimi’nde ve İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi son sınıf öğrencilerine GETAT kapsamında Klinik Aromaterapi dersi vermektedir.

Kurucusu olduğu “Klinik Aromaterapi ve İyi Yaşam” alanlarında uygulamalı bir eğitim ve araştırma platformu olan Platform Essencia, 2020 yılında A.B.D.’nin prestijli ve seçici eğitim akreditasyon kurumu AIA (Alliance International Aromatherapists) tarafından akredite okul olarak kabul edildi.

Aslı Yazıcıoğlu, eğitim çalışmalarının yanı sıra uçucu yağlar hakkında bilimsel ve güncel bilgilerin paylaşılması, uygun aromaterapi girişimleri ile sağlıklı bir yaşam tarzının geliştirilmesi ve çeşitli hastalıklarda etkin bir tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak kullanılabilmesini teşvik etme konusundaki çalışmalarına, global ve sektöre yön veren konferanslarda Türkiye’yi temsilen konuşmalar yapmaya, bilimsel kadrolarında etkin görevler üstlendiği uluslararası organizasyonlara içerik danışmanlığı vermeye devam ediyor. Aromader Aromaterapi Dermeği Başkanı ve Klinik Aromaterapi alanında en önemli uluslararası organizasyon olan Botanica’nın Türkiye Elçisi olarak gönüllü çalışmalar yapıyor.

asli yazicioglu liv hostpital hekim toplantisi

Liv Hospital Hekim Toplantısı

Aromaterapi Derneği Toplantısı

asli yazicioglu fitovizyon kongresi

1. Fitovizyon Kongresi