Yüzyıllardır farklı amaçlar için kullanılan kokular aslında sağlık ve enerji dağıtıyor. Özellikle son yıllarda yapılan çalışmalar, birçok hastalığın tedavi desteklerinde kokuların da yer aldığını ortaya koyuyor. Şifa kaynağı olarak bilinen aromaterapinin doğru ve güvenli kullanıldığında; hem psikolojik, hem de fiziksel yararları bulunuyor. Eczacı ve Klinik Aromaterapi Uzmanı Aslı Yazıcıoğlu, klinik aromaterapi hakkında bilinmeyenleri anlattı…

Beş Yılda İki Kat Arttı

Klinik aromaterapi nedir?

Klinik aromaterapi, aromaterapinin hastane çatısı altında belli bir rahatsızlığı hedefleyerek onu iyileştirmek üzere yapılan sistemli uygulamalardır. Aromaterapi bu durumlarda genelde tamamlayıcı yönü ile öne çıkar. Yani klinik aromaterapi, doktor gözetimindeki tıbbi bir tedaviyi destekler. Sağlık sistemi tüm dünyada; tedavi başarısını ve hasta memnuniyetini yükseltmek için güvenli, düşük maliyetli ve farmakolojik olmayan yöntem arıyor. Bu tam da klinik aromaterapinin yaptığı şey. Klinik aromaterapinin Amerika’daki hastanelerde kullanımı son beş yılda iki kat arttı.

Hangi durumlarda kullanılıyor?

Örneğin hastanelerde operasyon öncesinde ve sonrasında, onkoloji tedavisi sürecinde doğumlarda yoğun stres yaşanıyor. Üstelik bu stres sadece hastalar için değil, hasta yakınları için de geçerlidir. Bu dönemlerde aromaterapinin hem hastalara, hem hasta yakınlarına rahatlatıcı, stres azaltıcı etkisi oluyor.

Özel Teknikleri Var

Nasıl uygulanıyor?

Burun yoluyla yani koklayarak, cilt üzerinden ve bazen de aromaterapinin özel dokunma teknikleri ile uygulanabiliyor .

Aromaterapinin ağrıları iyileştirme gücü bulunuyor mu?

Esansiyel yağların spazm çözücü, ağrı kesici, antienflamatuvar, lokal anestezik, antioksidan etkileri bulunuyor. Ayrıca ısıtıcı, hafif tahriş edici özellikleri ile vücudun kendi ağrı kesici etki mekanizmasını uyarabiliyor. Yapılan seanslar ile veya bölgesel uygulamalar ile çalışılıyor. Uygulamalarda kullanılan karışımlar ve terapistin yaklaşımı ile kişide iyi hissetme duygusu ve ağrı algısında değişiklik yaratabiliyor. Kas iskelet sistemindeki veya ulaşılabilen bir bölgedeki ağrılarda kullanılan çeşitli merhem ve kremler ciddi rahatlama sağlayabiliyor. Migrende, baş ağrılarında aromaterapiden güvenli ve etkin bir şekilde faydalanılıyor. Bazı esansiyel yağların ve aromaterapi yöntemlerinin ağrı kesici özelliği vardır. Ama aromaterapiyi sadece ağrı iyileştirme özelliğiyle tanımlamak doğru olmaz.

Yağlar nasıl bir etki yapıyor?

Aromatik yağlar ve kokular (kokuyu gözle göremesek de), doğal moleküllerden oluşuyor. Ve çeşitli yağlar bir araya getirilince daha etkili bir bileşim ortaya çıkıyor. Tıpkı çeşitli kimyasal bileşenlerin bir araya getirilip bir ilaç kapsülü, bir antibiyotik, bir hap oluşturması gibi. Aromaterapinin sırrı, kişiye uygun yağları ve kokuları onun ihtiyacına göre bir araya getirmekte yatıyor. Hangi kokunun kime ve neye iyi geldiğiyle ilgili bilimsel bilgiler zaten var. Bunun yanında binlerce yıldan süzülen kadim bilgiler de var.

Aromaterapinin Hastalıklara Faydaları Klinik aromaterapinin nörolojik alandaki faydaları nelerdir?

Bergamot, lavanta, misk, adaçayı, ylang ylang gibi yağlar uyku verici, ağrı kesici, sakinleştiriciözelliklere sahiptir. Bu özellikleri nedeniyle sadece koklama, bazen de dokunma teknikleri ile birlikte tamamlayıcı tedavi olarak kullanılırlar.

Onkoloji alanında faydaları nelerdir?

Aromaterapi; onkoloji hastalarına ağrı, anksiyete, mide bulantısı gibi semptomlarda faydalı oluyor. Ayrıca; ağız yaraları, radyoterapi sonrası görülebilen radyodermatit gibi rahatsızlıklarda güvenle kullanılabilir.

Kimler kullanamaz?

Sara hastalarında, hamile ve emziren kadınlarda, bebeklerde ve 7 yaşından küçük çocuklarda,yaşlılarda aromaterapi uzmanlığı önemlidir. Güneşe çıkıldığında alerjiye yol açabilen (fototoksik) yağlar kullanıldıysa mutlaka uyarısı yapılmalıdır.

Hangi Kokular Neye İyi Geliyor?

Ardıç: Ardıç insanoğlunun ilk kullandığı bitkilerdendir. Meyvelerinin kalıntıları tarih öncesi yaşam ünitelerinde bulunmuştur. Ardıç; ödem, lenf ve kan dolaşım bozuklukları ve tıkanıklıklarında, kas iskelet sistemi ağrı ve sızılarında kullanılır.
Bergamot: Bergamot esansiyel yağı, bergamot meyvesinin kabuklarından soğuk sıkma ile elde edilir. Kolonyanın karekteristik kokusunu verir. Earl grey çayının da aromasıdır. Analjezik, antiseptik, antidepresan, tonik, yara iyileştirici, antispazmatik etkileri ile bilinir. Cilt üzerinden kullanımından sonra 24 saat güneşe maruz kalınmamalıdır.
Sedir: Cezayir ve Fas’ın Atlas dağlarında yetişen sedir ağacının odunlarından elde edilir. Mısırlılar mumyalama, kozmetik ve parfümeride kullanırlardı. Antiseptik ve yenileyicidir. Akıntılı egzamada kullanılır. Çatlamış kılcal damarların görüntüsünü iyileştirir, dolaşımı destekler. İdrar yolları ve solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılır.
Gül: Gül, nefis kokusu ve önemli tedavi edici özelliklerle eski Pers, Mısır, Hint, Roma, Yunan ve Osmanlı’da hem tedavi edici, hem de parfüm olarak özel bir yere sahiptir. Antiseptik, yara iyileştirici, astrinjen (sıkıştırıcı) ve cildi yenileyicidir. Serin enerjisiyle cilt enflamasyonlarında, iltihaplanmalarda kullanılır. Ayrıca cilt için harika bir nemlendirici ve yumuşatıcıdır.
Okaliptus: 600’den fazla okaliptus çeşidi vardır. Sporcu ürünlerinde, vücut bakımı ve ev bakımı ürünlerindeki kullanımı çok popülerdir. Analjezik, antibakteriyel, tazeleyici, astrinjen (sıkıştırıcı), anti romatizmal etkileri vardır. Yorgun kaslarda, kramplarda, nöralji, baş ağrısında kullanılır. Ağrıca üst solunum yolları enfeksiyonlarında ve nezlede çok kullanılır.

Haberi bu adresten okuyabilirsiniz.