AIA Accreditation

As of April 2020, Platform Essencia has become one of the 8 educational institutions worldwide, certified by AIA (Alliance of International Aromatherapists)!

AIA Logo

Platform Essencia, bir süredir yürüttüğü detaylı çalışmalar sonucunda, bilimsel ve klinik aromaterapi alanında dünyanın en prestijli uluslararası eğitim akreditasyon kurumlarından olan Amerika merkezli, International Alliance of Aromatherapists (AIA) ‘nın onayladığı ve dünyada sadece 8 tane olan kurumdan birisi oldu.

Platform Essencia is proud of being the first and only training platform in Turkey which provides an AIA accredited aromatherapy training.

“Platform Essencia Temel Aromaterapi Eğitimi” müfredatının AIA tarafından akredite olması sonucunda, 150 saatlik eğitimi tamamlayan tüm öğrenciler, uluslararası geçerliliği olan “AIA Foundation Course in Aromatherapy” sertifikası almaya hak kazanacaklardır.

Platform instructors are researchers and healthcare professionals who are specialized in the field of education to be provided and make scientific contributions to the development of the area via international studies and research projects they are involved in.

AIA Certified Basic Aromatherapy Training
Detailed Information and Registration

What is AIA?

AIA (Alliance of International Aromatherapists), the an US-based non-profit organization that creates and maintains comprehensive educational standards for professional and advanced aromatherapy practitioners and trainers.

Members of AIA are aromatherapists, medical doctors, naturopathic medical doctors, pharmacists, physiotherapists, nurses, healthcare professionals such as psychologists, reflexologists, massage therapists, bioenergy practitioners, health coaches and corporate brands and individuals striving to develop the field of aromatherapy collectively.

AIA Onaylı Okul Akreditasyonu nedir ve nasıl alınır?

In order to receive AIA accreditation, the institution must achieve equivalence by meeting all educational criteria and standards under the AIA school recognition program.

AIA (Uluslararası Aromaterapistler Birliği), akreditasyon öncesi kurumların eğitim müfredatlarını;

 • Dünya Aromatik Tarihi
 • Botanik
 • Kimya
 • Essential Oils
 • Anatomi ve Fizyoloji
 • Patolojiler
 • Koku Duyusunun İnsan Psikolojisi Üzerindeki Rolü
 • Psikonöroimmünoloji
 • Aromaterapide Kullanılan Taşıyıcılar
 • Karışım Hazırlama Teorileri
 • Uygulamalı Aromaterapi
 • Bütünsel Sağlık ve Holizm
 • Araştırma
 • İş Becerileri
 • Ethics
 • Danışma Becerileri ve Terapötik İlişki

olmak üzere  16 ana kategoride ve bu kategorilerin alt başlıklarında eğitim içerikleri ve kazanımları olarak detaylı şekilde inceler. Aynı zamanda kurumların eğitim sürelerini, sınavlarını, olgu çalışmalarını, uygulamalarını ve genel yeterliliklerini değerlendirir.

In order to maintain their accreditation, instructors of AIA accredited institutions must regularly make revisions based on current research and participate in trainings within the scope of “AIA Continuing Professional Development”.

For these reasons, getting an accreditation from AIA in the field of aromatherapy education is an extremely long and difficult process. Platform Essencia is one of the eight educational institutions worldwide which has received this accreditation, and is the only educational institution able to get this accreditation in Turkey.

Platform Essencia olarak bu akreditasyona sahip olmanın ve 150 saatlik Temel Aromaterapi Eğitimi sonrasında AIA Uluslararası sertifikasyonunu sizlere sunabilmenin haklı gururunu yaşıyoruz!

Why is AIA accreditation important and how is it different from other accreditations?

2006 yılında Amerika’da kurulan AIA, ilk etapta 1990’larda belirlenen ve diğer Amerikan aromaterapi okulları için geçerli olan eğitim standartlarını geçici olarak benimsedi. Ancak bu standartları 2 yıldan fazla süren Ar&Ge çalışmaları ile klinik ve bilimsel araştırmaya dayalı şekilde günümüz tekniklerine, teknolojisine ve son bulgulara uygun, yüksek kaliteli ve sürdürülebilir hale getirdi. Günümüzde AIA standartlarının yüksek olması nedeniyle bugün sayılı eğitim kurumu AIA’dan akreditasyon alabilmektedir.

The most important reason why Platform Essencia preferred AIA is that, it is one of the most respected organizations in the field. Its educational standards reflecting current research are regularly revised to ensure that the information taught is accurate and up to date.

AIA Certified Basic Aromatherapy Training
Detailed Information and Registration

How did the AIA accreditation affect the Platform Essencia training curriculum?

Platform Essencia eğitim müfredatını ve araçlarını; aromaterapi alanında oluşturulmuş geleneksel ve uygulamaya yönelik bilgiler ve uygulamalar, düzenli takibi yapılan güncel yayınlar ve klinik araştırmalar, konferanslar ve gelişmelerden süzülen bilimsel veriler, modern aromaterapi yazılımları ile birleştirerek oluşturmaktadır. AIA akreditasyon süreci ile yapılan yeni müfredat çalışmaları sonucunda 150 saatlik “Platform Essencia Temel Aromaterapi Eğitimi” için AIA Level 1 akreditasyonu sağlanmıştır.

Platform Essencia continues its curriculum development studies to provide accreditation for AIA Level 2 Professional Aromatherapy Training and AIA Level 3 Advanced / Clinical Aromatherapy Training.

AIA akreditasyonlu Temel Aromaterapi Eğitimi sonunda başarı sertifikasını alma süreci nasıldır ve bu sertifika ne ifade eder?

Derslerin en az %80’ine katılım gösteren tüm öğrencilere eğitim sonunda önce “Katılım Belgesi” gönderilir. Sınavları ve ödevleri başarıyla tamamlayarak (100 üzerinden en az 70 puan ile) sertifika almaya hak kazanan öğrencilere ise AIA onaylı İngilizce “Certificate of Achievement (Başarı Sertifikası)”, “AIA Mezuniyet Mektubu”  ve ayrıca “Platform Essencia Transcript” gönderilir. Aynı zamanda eğitime katılan ve başarıyla tamamlayan tüm öğrencilerin ilgili bilgileri, alandaki yetkinliği ve uluslararası geçerliliği tasdiklemek adına AIA ve Platform Essencia veri tabanlarına kaydedilir.

Tüm öğrenciler aldıkları bu eğitim ve sertifikasyon ile alanda gerekli bilgi ve becerilere sahip olurlar. Kendi mesleki sınırları içerisinde kalarak farklılaşma ve sinerji yaratırlar. Ayrıca ürün ve hizmetlerinde etkin ve güvenli aromaterapi girişimleri yapabilecek düzeye gelirler.

Bu sertifika ile İngilizce konuşulan ülkelerde (İngiltere, ABD, Kanada gibi) ve bu ülkelerdeki tüm Aromaterapi kurumlarına (AIA, IFPA, NAHA, IFA gibi ) ilk seviyeden üye olarak uluslararası aromaterapi kariyerlerine başlayabilirler.

 

AIA onaylı İngilizce Sertifika ücretli midir?

Hayır, AIA onaylı İngilizce sertifika tamamen ücretsizdir

Sertifika aldıktan sonra AIA'ya üye olmak zorunlu mudur? Şartları nelerdir?

Hayır, sertifika aldıktan sonra AIA üyeliği zorunlu değil, opsiyoneldir. Sonrasında AIA üyesi olmasanız bile aldığınız sertifika AIA tarafından onaylıdır ve geçerliliğini korur.

Ancak dilerseniz, eğitim sonrasında alandaki bilgilerinizi sürekli hale getirmek ve iletişim ağınızı genişletmek için AIA platformuna üye olabilirsiniz. AIA yalnızca Platform Essencia mezun öğrencilerine özel olarak “Associate Level Membership” üyeliklerde indirim sağlamaktadır.

Üyelik avantajları için https://aia.memberclicks.net/membership-information-join linkini ziyaret edebilir ve detaylar için bize ulaşabilirsiniz.