Basic Aromatherapy Training 2020/1

FOR PROFESSIONALS

AIA Logo

Training Registration Fee:  6,500 + VAT
Early Registration Deadline: 5 Mayıs’a kadar

3 installments are made to credit cards with no maturity.

PAST TRAINING

Platform Essencia (Eski adıyla Klinik Aromaterapi), ilk defa 2017 yılında başlattığı “Temel Aromaterapi” kurslarıyla Türkiye’de ilk interdisipliner ve uzun süreli aromaterapi eğitimlerini başlattı.

Bugün alanda faaliyet gösteren ve öne çıkan eğitimciler, aromaterapi ve doğal kozmetik alanında faaliyet gösteren marka sahipleri ve teknik kadroları, hekimler, eczacılar, fizyoterapistler, hemşireler, sağlık koçları, aromatik ve tıbbi bitki üreticileri Platform Essencia’ dan eğitim almışlardır.

2020 yılında 7.si düzenlenen Temel Aromaterapi Eğitimi, sürekli gelişmek ve derinleşmek üzerine kurduğu felsefesi ile örneklenen bir eğitim modeli olmaya devam etmektedir.

Platform Essencia, çalışmalarını, aromaterapi disiplinin ve bütünleyici alanlarının ülkemizde ve dünyada en doğru şekilde işlenmesine ve gelişmesine katkı sağlamak üzere çalışmalarını yürütmektedir.

online-education-pen2.jpg

Temel Aromaterapi Eğitim Müfredatı Neden Farklı?

Aromaterapi ile ilgili kurs veya eğitimler sadece formülasyonlar etrafında yapılandığında, dersler zamana yayılarak yapılmadığında ve bilgilerin derinleşmesi için karma yöntemler kullanılmadığında aromaterapinin özü olan “bilim ve sanat” bağlantısı kurulamıyor, bütünsel bakış açısı oluşturulamıyor.

Platform Essencia eğitim müfredatını ve araçlarını; aromaterapi alanında oluşturulmuş geleneksel ve uygulamaya yönelik bilgiler ve uygulamalar, düzenli takibi yapılan güncel yayınlar ve klinik araştırmalar, konferanslar ve gelişmelerden süzülen bilimsel veriler, modern aromaterapi yazılımları ile birleştirerek oluşturuyor.

Derslerde sadece teorik ve uygulamalı aromaterapi değil, aynı zamanda kimya ve botanik gibi temel bilimler, kokulu bitkilerin tarihi, modern aromaterapinin tarihçesi, uçucu yağ monografları, aromaterapide kullanılan taşıyıcılar, aromaterapötik ürünlerdeki kalite ve güvenli kullanımlar konuları işleniyor. Ayrıca temel anatomi ve fizyoloji bilgisi, sağlık tarihi ve bütünsel sağlık felsefesi, biyoenerji, eft ve mindfulness gibi dersler ile bedensel ve zihinsel seviyedeki bütünsel sağlık ve iyilik bilgileri, teknikleri aktarılıyor. Eğitimin odağında bulunan bilimsel içerik ve zenginlik, üniversite düzeyinde yapılabilecek klinik çalışmalara bile zemin yaratarak alandaki bilgi birikimine katkı sağlıyor.

Platform Essencia Temel Aromaterapi Eğitimi, kapsamlı müfredatı ve güçlü altyapısıyla, farklı meslek gruplarından gelen ve üst seviyede aromaterapi eğitimi almak isteyen kişileri buluşturuyor.

AIA International Accreditation

Platform Essencia, 2020 Nisan ayı itibarı ile, Amerika merkezli AIA (Alliance of International Aromatherapists)’ın onayladığı ve dünyada sadece 8 tane olan eğitim kurumlarından birisi oldu!

Platform Essencia, kendi müfredatı ile birlikte AIA eğitim standartları doğrultusunda yaptığı yeni çalışmalar sonucunda 100 saatlik “Platform Essencia Temel Aromaterapi Eğitimi” için AIA Level 1 akreditasyonu sağlamıştır. Eğitimi tamamlayan öğrenciler uluslarası geçerliliği olan AIA Level 1 sertifikası almaya hak kazanacaktır.

You can visit the detailed information page about AIA.

Who can attend Basic
Aromatherapy Training?

 • Kendi mesleki uygulamalarına dünyada ilk üç tamamlayıcı tedavi yöntemlerinden olan etkin ve güvenli aromaterapi uygulamalarını eklemek isteyen hekim, eczacı, fizyoterapist, hemşire psikolog gibi sağlık profesyonelleri
 • Aromaterapi alanında farklı kollarda profesyonel olarak derinleşmek isteyen kimyager, biyolog, kimya mühendisi, biyomühendis, gıda mühendisi gibi meslek mensupları
 • Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiricileri veya doğal kozmetik üreticileri
 • Aromaterapiye ilgi duyan veya bu alanda kariyer yapmak isteyenler

Modules

Eğitimler; sınıf dersleri ve online sınıf dersleri şeklinde yapılacak olup, ayrıca özel online eğitim altyapımız “Platform Essencia Network” (PEN) üzerinden şifre ile gireceğiniz kişisel hesaplarınızdan dersleri destekleyici çeşitli içeriklere (konu özetleri, ek kaynaklar, terimler sözlüğü, videolar, çalışma soruları vb.) erişmek mümkün olacaktır.

pen-logo-son.png

Yükümlülüklerini yerine getirerek eğitimi başarı ile tamamlayan öğrenciler, aromaterapi alanında dünyadaki en prestijli kurumlardan biri olan International Alliance of Aromatherapists (AIA) onaylı ve uluslararası geçerli AIA Level 1 sertifikası almaya hak kazanacaktır.

Katılımcılar eğitim süreci sona erdikten sonra da online eğitim ve paylaşım altyapımız PEN’e bağlanarak güncellenen içeriklere, proje bazlı grup çalışmalarına ve forumlara ulaşabilecektir.
Sınıf içi online eğitimler 4 ayrı haftasonu Cumartesi ve Pazar günleri tam gün olarak gerçekleştirilecek olup 8 gün / 64 saat olarak planlanmıştır. Sınıf içi online eğitimlerin yanı sıra yapılacak online bireysel çalışmalar ile toplam eğitim süresi 100 saattir.

The 100-hour Platform Essencia Basic Aromatherapy Training (AIA Level 1) is organized into 3 modules to cover the following topics.

Module 1

 • Historical adventure of fragrance, uses of aromatic plants for health and beauty purposes in history
 • History, development and basics of Modern Aromatherapy
 • Aromatherapy institutions and different schools in the world
 • Methods of obtaining essential oils and aromatic extracts
 • Quality and safety issues in aromatherapy
 • Basic botanical information, microscopic and macroscopic examinations
 • Basic organic chemistry and phytochemistry of essential oils and fixed oils
 • Examination of the therapeutic and healing effects of 30 essential oil profiles in the light of traditional practices and evidence-based studies

Module 2

 • Physiology of olfaction, effects of fragrance on human psychology
 • Psychoneuroimmunology
 • Examination of 20 fixed oil profiles used in aromatherapy and other carriers (Aloe vera gel, salts, clay etc.) and which can be preferred in different situations
 • Skin anatomy and physiology
 • Application methods
 • Creating effective and safe formulations
 • Mixing techniques with different perspectives
 • Holistic health philosophy
 • Meridians, chakras and bioenergy applications
 • Mindfulness
 • Applied Aromatherapy studies

Module 3

 • Formulation examples of aromatherapeutic interventions that can be applied according to the pathologies seen in body systems
 • Formulation examples of aromatherapeutic interventions that can be applied according to the pathologies seen in body systems
 • Basic information about consultation skills and therapeutic relationship
 • Basic information about Research Methods
 • Aromaeconomy
 • Basic information about applications in small businesses
 • Basic information about preparing a business and marketing plan
 • Ethics

Instructors & Speakers

Temel Aromaterapi Eğitimi, Platform Essencia kurucusu Ecz. Aslı Yazıcıoğlu ile birlikte, eğitim ana başlıklarında konusunun uzmanı akademisyenler, araştırmacılar ve sağlık profesyonelleri tarafından yürütülüyor.

Aromaterapi | Platform Essencia Aslı Yazıcıoğlu, the founder of Platform Essencia, graduated from Terakki High School and Istanbul University Faculty of Pharmacy. Later she studied marketing at Brighton University, England, and completed her MBA at Koç University. She started her career in the pharmaceutical industry as a product manager responsible for the area of ​​oncology and brought next-generation oncology products to Turkey. During the years she worked in her own pharmacy store, she deepened her research on aromatherapy and essential oils. Driven by her experience and observations, she decided to work closer with other evidence-based treatment options and offer a softer approach to healthcare without harmful side effects. She received several trainings from important international authorities in the field of aromatherapy. In 2016, she initiated the first hospital-based clinical aromatherapy consultation space in Turkey at Liv Hospital in Istanbul and worked there as a clinical aromatherapy expert. While she is serving as the ambassador of Turkey for Botanica which is the most important international organization in the field, she also provides content consultancy for international organizations which she contributes as a member of scientific committee. She continues to give trainings as well as speeches at global and industry-leading conferences on behalf of Turkey.
Farmasötik Botanik | İstanbul Üniversitesi Emine Akalın is the Head of the Pharmaceutical Botany Department and the Coordinator of Phytopharmacy Specialist Training Programme at the Faculty of Pharmacy of Istanbul University. She continued her academic career in the same department after she graduated from IU Faculty of Pharmacy and has served as the dean and vice dean at IU Faculty of Pharmacy. Akalın also works as a member of EUKMOS in order to establish the foundations of the field of “Phytopharmacy”, one of the areas of expertise in pharmacy.
Beyin ve Sinir Cerrahisi, Enerji Tıbbı | Türkiye After graduating from Istanbul Erkek High School and Istanbul University, Faculty of Medicine he completed his residency in Brain and Nerve Surgery at the same faculty between 2000-2006. Tufan Cansever became an associate professor at Başkent University Istanbul Hospital in 2012. He started his complementary medicine training in 2013 with bioenergy. He is a member of the Turkish Neurosurgical Association (TND) and Turkish Spine Association (TOD). Dr. Tufan Cansever has many articles published in international refereed journals.
Farmasötik Kimya | Bezmialem Vakıf Üniversitesi İlker Demirbolat, who has a PhD in Pharmaceutical Chemistry from Marmara University Faculty of Pharmacy has worked as a manager in the production, quality control and R&D departments of companies producing various synthetic and herbal medicines at Turkey and abroad. Demirbolat, who works as the responsible manager at the Bezmialem Foundation University Phytotherapy Education, Research ve Application Center, works on the in-vitro and in-vivo biological activities of essential oils and plant-derived compounds. He also manages the production, standardization, quality control and various processes of herbal products.
Farmakognozi | Anadolu Üniversitesi Gökalp İşcan graduated from Anadolu University, Faculty of Science, Department of Biology and is currently a faculty member at the Pharmacognosy Department of the Faculty of Pharmacy at the same university. He has published over 50 research articles and 70 conference proceedings. He has been involved in research projects as a manager, consultant and researcher. Chemistry of natural substances, microbial transformation reactions, essential oils, biology of natural compounds, quality control of herbal drugs, medicinal teas and pharmacopoeia analysis are among his research topics.
Farmakognozi | Bezmialem Vakıf Üniversitesi Bezmialem Vakıf Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Fitoterapi Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı’dır. Tıbbi bitkiler, bitkisel ürünler, bitkisel ilaçlar, bitkisel ham madde eldesi, kalite ve bitkisel ilaçların ruhsatlandırılması özel ilgi alanlarıdır. Aromaterapi, fitoterapi, fitokozmetik, doğal ilaçlar ve doğal ürünlerden ilaç ham maddesi eldesi konusunda yurt içi ve yurt dışında dersler ve seminerler vermiştir. Sağlık Bakanlığı’nda Komisyonlarda görev almaktadır, Aromaterapi Derneği Başkan Yardımcısı’dır. Pakistan, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Çek Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerde eczacılık alanlarında ortak projeler kapsamında araştırmalar yapmıştır. Çoğunluğu yurt dışı yayınlar olmak üzere 120’nin üzerinde bilimsel makalesi bulunmaktadır.
Author, Researcher and Parfumor Vedat Ozan (b. 1959) is the instructor of the course "Cultural History of Smells and Senses" at Istanbul Bilgi University Cultural Studies Graduate Program. He deals with senses, interspecific transitions, the working and perception mechanisms of smell and taste senses and their cultural projections. In addition to his articles published in various magazines Ozan has four books titled "The Book of Fragrances", " The Book of Fragrances: Perfumes", "The Book of Fragrances: Cultures", "The Book of Fragrances: Flavors". " The Book of Fragrances: Flavors " was awarded in the "Food Writing" category by the Gourmand World Cookbook Awards in 2019.
Göğüs Hastalıkları, Sağlıklı Yaşam | Hayat Şimdi Platformu Dr.Uslu completed her education at Marmara University Faculty of Medicine and worked as a Chest Diseases Specialist for 15 years. At Beykoz State Hospital, she founded one of the first accredited sleep laboratories in Turkey. In addition to these, she took active positions in the Turkish Thoracic Society, Turkish Medical Association, and Health Institute Association. While her medical career continued; in 2013, she set up her own wellness counseling and professional coaching company to meet other people walking their inner journey, seek answers to their questions, share their awareness, learn, and witness that everyone shines the light within themselves a little more.
Kimya | Koç Üniversitesi Funda Acar Yağcı completed her BSc and MSc studies at Boğaziçi University Chemistry Department and her PhD at Southern Mississippi University in the field of Polymer Science and Engineering. Then she worked as as a postdoctoral researcher at the GE Global Research Niskayuna Center. Funda Yağcı is a faculty member at Koç University Chemistry Department since 2004. Her research areas include novel polymers, magnetic nanoparticles, hybrid nano materials for biotechnology, medicine and energy applications.

With Platform Essencia Basic Aromatherapy Training, you will have the following achievements:

 • Creating synergy and differentiation in your current activity by combining aromatherapy with your own professional practices
 • Having knowledge and skills about how to use aromatherapy applications effectively and safely for pleasure, personal care, cosmetics or complementary treatment (for qualified health professionals)
 • Having a scientific, up-to-date and practical infrastructure with interdisciplinary educators and different learning techniques we offer.
 • Having basic knowledge about product research and development, branding processes in aromatherapy and natural cosmetics
 • Accessing resources and information on research and clinical work in the field of aromatherapy
 • Bütünsel sağlık konsepti içerisinde Aromaterapi disiplinini kavrarken önce kendinize ve sonra da diğer kişilere iyi gelme becerisine sahip olmak
 • Alanda kaynaklar, içerikler, networking imkanları sunacak PEN (Platform Essencia Network) üyesi olmak

Training Location and Dates

Eğitimler online olarak yapılacaktır.

 • 16 Mayıs ve 17 Mayıs, 2020
 • 30 Mayıs ve 31 Mayıs, 2020
 • 13 Haziran ve 14 Haziran, 2020
 • 27 Haziran ve 28 Haziran, 2020

What is included in the registration fee?

 • Sınıf dersleri ve online dersler
 • Eğitim dosyası
 • PEN membership
 • 4 Aylık Ücretsiz  Dropsmith üyeliği
 • Discounted LabAroma membership
 • 30 adet uçuçu yağ profili
 • Karışım hazırlama kiti

Fees and Payments

Training Registration Fee:  6,500 + VAT
Early Registration Fee:  6,000 + VAT
Early Registration Deadline: 5 Mayıs’a kadar

Online eğitim paneline ulaşım için 14 Mayıs tarihine kadar ödemenin tamamlanması gerekmektedir.

3 installments are made to credit cards with no maturity.

Bank Information

YAPI KREDİ BANK,
TR14 0006 7010 0000 0091 1829 50

Account Holder:
ADS Cosmetic Production, Research, Education and Consulting Inc.

Other trainings of Platform Essencia

Aromatherapy Certification

Foundations of Aromatherapy 2020/2

As a result of detailed work on the revision of its curriculum, Platform Essencia has become one of the 8 educational institutions in the world, approved by the US-based International Alliance of Aromatherapists (AIA), one of the world's most prestigious international accreditation institutions in the field of scientific and clinical aromatherapy.

Review Training →
Advanced Level Training

Professional Aromatherapy 2020/1

Our new training "Professional Aromatherapy", will be organized for those who want to deepen the field of aromatherapy and specialize in natural cosmetics and will start in September. Our studies on the curriculum and content is ongoing and we will share it with you as soon as possible. Stay tuned!

Review Training →
101 Training

Aromatherapy 101 2020/1

Our new training “Aromatherapy 101”, which will be organized for those who want to get the most basic information about aromatherapy with a short 2-day program, will be available soon. Our studies on the curriculum and content is ongoing and we will share it with you as soon as possible. Stay tuned!

Review Training →