Misk Adaçayı: Canlı ve berrak

Eskiden herba sacra veya kutsal bitki olarak adlandırılırdı. Oysa tıbbi adaçayı bileşiminde yüksek orandaki bulunan ve toksik etkili thujone çok dikkatli kullanılır. Misk adaçayı ise aromaterapide en çok kullanılan ve normal dozlarda oldukça güvenli olan aromatik bitkilerden bir tanesidir.

Biraz tarih biraz kültür

Terapide gözdeki “berraklaştırıcı” olarak kullanılan özelliklerinin olması nedeniyle adı latince “Clarus” kelimesinden türetilmiştir.  Geleneksel olarak, tohumlarından elde edilen infüzyon, kasılmış ve ağrılı gözlere kullanılır. Tür adı olan Salvia ise “salvere” kelimesinden türetilmiştir ve şifa vermek, iyileştirmek anlamına gelir. Bu isim ise tıbbi adaçayının (Salvia officinalis) ömrü uzatan ve kür edici bitki repütasyonu nedeniyle kullanılmaktadır.

Eskiden herba sacra veya kutsal bitki olarak adlandırılırdı. Oysa tıbbi adaçayı bileşiminde yüksek orandaki  bulunan ve toksik etkili thujone çok dikkatli kullanılır. Misk adaçayı ise aromaterapide en çok kullanılan ve normal dozlarda oldukça güvenli olan aromatik bitkilerden bir tanesidir.

Koku paleti elde edildiği bölgeye göre değişiklik gösterir. Fransa’dan elde edilenler daha kuru, daha az tatlı, daha odunumsu ve daha canlandırıcı iken balkanlardan elde edilenler ise kuru yuvarlak notalar ile birlikte çok daha tatlı, yuvarlak ve yumuşaktır.

Bugün misk adaçayının ana üretim yerleri Güney Fransa, Bulgaristan, Kırım, İngiltere ve Macaristan’dır.

Aromaterapide kullanımı

Geleneksel kullanım ve uygulamalar

Geleneksel kullanım ve uygulamalar

Çiçekli bölümleri ve yaprakları antiseptik olarak kataraktta ve ayrıca adet söktürücü olarak kullanılırdı. Bitki aynı zamanda sindirim düzenleyici olarak da biliniyor. Daha geniş uygulamaları ise şöyle:

 • Ruh ve sinir sağlığı (anksiyete, depresyon, gerginlik, stres, yorgunluk, konvülsüyon)
 • Kadın sağlığı (düzensiz adet kanamaları, cinsel isteksizlik, PMS, doğum ağrıları)
 • Kas ve iskelet sistemi (ağrı, enflamasyon, spazm)
 • Solunum sistemi (astım, koah, tıkanıklık, daralma hissi)
 • Cilt (aşırı terleme, akneli cilt, yağlı ve kepekli saç)
 • Dolaşım (bacak ağrıları, varikoz venler)

Klinik çalışmalar ile konfirme edilen etkiler

Antidepresan, antifungal, antispazmodik, nörotonik, sedatif etkilerdir.

Ana bileşenler
linalyl acetate
linalool
germacrene D
B-caryophyllene
sclareol ve diğerleri
Misk adaçayı 450’den fazla bileşenden oluşan oldukça kompleks bir uçucu yağdır.
Güvenli kullanım
Doğru oranlarda kullanıldığında bilinen yan etkisi yoktur.

 Referanslar

 • Durgha H, Thirugnanasampandan R, Ramya G, Ramanth MG. (2016) Inhibition of inducible nitric oxide synthase gene expression iNos and cytotoxic activity of salvia sclarea L. essential oil. Journal of King Saud University-Science 28, 390-395
 • Longaray Delamare AP, Moschen-Pistorello IT, Artico L, Atti-Serafini L, Echeverrigaray S. (2007) Antibacterial activity of the essential oils of Salvia officinalis L. and Salvia triloba L. cultivated in South Brazil. Food Chemistry, Volume 100, Issue 2, 603-608
 • Puga A, Hoffer A, Zhou S, Bohm JM, Leikauf GD, Shertzer HG. (2010) Antidepressant-like effect of salvia sclarea is explained by modulation of dopamine activities in rats. Journal of Ethnopharmacology, Volume 130, Issue 1, 187-190
 • Uniyal V, Saxena S, Bhatt RP. (2013) Screening of some essential oils against Trichosporon species. J Environ Biol. 34(1):17-22.
 • Tisserand, R. and Young, R. (2014) Essential Oil Safety 2nd Edition. Edinburgh: Churchill Livingstone
 • Mojay, G. (1997) Aromatherapy for Healing the Spirit. London: Gaia Books Limited
 • Dropsmith

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn