Neden Aromaterapi Alanında Çalışmayı Seçtim?

Eczacılık disiplininden gelen bilgi birikimimle, aldığım aromaterapi eğitimlerini birleştirmek mesleki yolculuğumda keyifli bir dönüm noktasıydı. Dünyadaki farklı uygulamaları yerlerinde görmek ve öğrenmek Klinik Aromaterapi branşında uzmanlaşmak için ihtiyaç duyduğum sağlam temeli hazırladı.
Neden aromaterapi

Koku ve koku duyusunun yarattığı etki alanı

Modern yaşam, olumlu olduğu kadar olumsuz etkileri ile birlikte hayatımızda var olmaya devam ediyor.

Örneğin büyük şehirlerde doğan ve yaşayan çocuklar, çıplak ayakla toprağa basamadan, bitkilere dokunamadan ve doğanın kokularından uzakta büyüyorlar. Çocuklar ile yaptığım bazı çalışmalarda onların en temel çiçek, meyve kokularını bile bilmediklerine tanık oluyorum.

Öte yandan, yapılan çok sayıda araştırma koku duyusunun uyarılmasının ya da kaybının depresyon, Alzheimer gibi rahatsızlıklar ile güçlü bir bağlantısı olduğunu ortaya koyuyor. Durum böyleyken doğaya dönmek, doğal ile birlikte olmak çok önemli oluyor.

Ben, hem mesleki hem de özel yaşamımda her zaman doğa ile uyumlu, sürdürülebilir ve bütüncül yaklaşımları benimsedim. Görünen ve yaygın bilinenin ötesindekini merak ettim. Aromaterapiye yönelmem ise içgüdüsel bir şekilde oldu. Doğaya, bitkilerin enerjisine yakın olmak öncelikle bana iyi geldi. Kronik rahatsızlıklarda bütünleyici yaklaşımların önemini, faydalarını birebir deneyimledim.

Öğrendikçe ve uyguladıkça merakım ve ilgim çoğaldı. Sadece konunun kendisini değil bu renkli dünyanın farklı alanlarında çalışan ve vermeye odaklı insanlarını tanımak sevgimi artırdı. Ailem ve danışanlarımda; çeşitli alerji ve cilt rahatsızlıkları, enfeksiyonlar, soğuk algınlığı, sindirim sistemi şikâyetleri, bulantı ve kusma, ağrılar, yaralanmalar, uykusuzluk ve stres kaynaklı rahatsızlıklar başta olmak üzere pek çok farklı alanda aromaterapinin olumlu desteğini gördüm.

Eczacılık disiplininden gelen bilgi birikimimle, aldığım aromaterapi eğitimlerini birleştirmek mesleki yolculuğumda keyifli bir dönüm noktasıydı. Dünyadaki farklı uygulamaları yerlerinde görmek ve öğrenmek Klinik Aromaterapi branşında uzmanlaşmak için ihtiyaç duyduğum sağlam temeli hazırladı.

Aromaterapide kullanılan uçucu yağların kanıta dayalı ve bilimsel tarafı dışında, geleneksel kullanımları da benim için her zaman önemli oldu.

Uçucu yağlarda bulunan kimyasal yapıların kanıtlanmış terapötik özelliklerinin onların eskiden beri bilinen enerjetik özellikleriyle nasıl da uyumlu olduğunu keşfetmek hep bana heyecan vermiştir.

Tüm bu çalışmaların eşliğinde, büyük bir heyecan ve titizlikle sürdürdüğüm Klinik Aromaterapi yolculuğumda Platform Essencia ile birlikte benim için de yeni bir dönem başlıyor. Bundan sonra “Klinik Aromaterapi ve İyi Yaşam” odağındaki güncel ve bilimsel çalışmalarımı artık bu platformda, daha geniş bir kitleye ulaşarak sürdüreceğim. Aromaterapi alanında yapacak çok şey ve ulaşmam gereken çok kişi olduğunu biliyorum. Bu nedenle Klinik Aromaterapi konusuna ilgi duyan herkesi bu yolculukta bana eşlik etmeye davet ediyorum.

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn