Onkoloji Hemşireliğinde Güncel Konular

“Onkoloji Hemşireliğinde Güncel Konular” etkinliği, onkolojide kullanılan klinik aromaterapi uygulamalarını ilk kez hemşirelerle buluşturdu. Etkinliğin konuşmacılarından Rhiannon Lewis de ufuk açan bir sunum gerçekleştirdi.
O Onkoloji Hemşireliğinde Güncel Konular - Rhiannon Lewis

Rhiannon Lewis: “Aromaterapi ile hastanın kendisini iyi hissetmesine ve tedavi sürecine katkı sağlanıyor”

25 Nisan’da hemşirelerin ve de özellikle hemşirelik meslek örgütlerinin yüksek katılımıyla düzenlenen etkinlikte birbirinden değerli konuşmacılar bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştılar. Günün açılış konuşmasını yapan Liv Hospital Ulus, Genel Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Simru Tuğrul güncel konuları konuşmak üzere bir araya gelmenin etkisine değinirken Hasta Bakım Hizmetleri Müdürü Uzm. Hem. Aysun Çakır Özçelik de etkinliğin hemşirelik mesleği açısından önemine dikkat çekti. MLP Care Hasta Bakım Direktör Yardımcısı Emel Gümüş de temel bakım odaklı sürdürülen çalışmalara değindi. İki oturum halinde gerçekleşen etkinliğin ilk bölümünün konuşmacılardan biri de ICAN Direktörü ve Platform Essencia Danışma Kurulu Üyesi Rhiannon Lewis’di. Platform Essencia’nın ve Liv Hospital’ın davetlisi olarak etkinliğe katılan Rhiannon Lewis “Onkolojide Klinik Aromaterapi Uygulamaları” başlıklı sunumuyla büyük beğeni topladı. Bu ilgi çekici oturumun başkanlığını ise Platform Essencia Kurucusu, Eczacı ve Aromatolog Aslı Yazıcıoğlu ile Medikal Onkolog Prof. Dr. Duygu Derin yaptı. Oturumun diğer konuşmacısı ise Dr. Öğr. Gör. Levent Korkmaz’dı. Korkmaz da onkolojide yapay zekâ konusuna değinerek bu alanda yapılan çalışmalardan bahsetti.

Aromaterapiyle geçen 30 yıl

Oturumun ilk konuşmacısı Rhiannon Lewis, yoğun bakım hemşiresi olarak başladığı meslek hayatında hastalara fayda yaratmak için aromaterapiye yöneldiğini ve 30 yıl boyunca bu alanda birçok çalışmayı hayata geçirdiğini aktardı.

“Aromaterapi İngiltere’de 30 yıldır kanser ve palyatif bakımda kullanılıyor.”

Aromaterapinin kanser ve palyatif bakım alanındaki uygulamasının İngiltere’de 30 yıldan bu yana sürdürüldüğünü anlatan Lewis, hastane ortamında uygulanabilen klinik, tıbbi ve holistik aromaterapiye değinerek konuşmasını sürdürdü. Lewis şunları söyledi: “Hastaların hem duygusal hem de zihinsel süreçlerine katkıda bulunmak için uçucu yağların psikosoyal etkilerinden faydalanılır. Uçucu yağlar bu nedenle de holistik aromaterapide yoğun olarak kullanılırlar. Anglosakson ekolde en çok bilinen ve uygulanan yöntem holistik aromaterapidir. Tıbbi aromaterapi ise fitoterapinin bir alanı olarak görülen ve daha çok tedavi sürecinde etkili olan bir aromaterapi çeşididir ve kanser ve palyatif bakım kısmında daha kısa bir geçmişe sahiptir. Klinik aromaterapi ise bu iki stil arasında bir köprü gibidir ve ikisinin birleşiminden oluşur. Hastanelerde en çok uygulanan aromaterapi çeşididir. Dünyada da şu anda bu alana bir yönelim söz konusu.”

Aromaterapi nasıl çalışır?

Konuşmasının devamında herkesin aklına gelen sorulardan birine yanıt veren Rhiannon Lewis, aromaterapinin nasıl çalıştığını katılımcılarla paylaştı. “Bana göre 3 farklı etki mekanizması var” diyen Lewis, “Bir şişenin içine baktığınızda kimyasal bir kokteyl görürsünüz. Bu kokteyl farmakolojik aktiviteye sahip bileşenlerden oluşur. Örneğin lavantanın kendine has kimyasal bileşenleri ve kanıtlanmış analjezik etkileri vardır. Hem inhalasyon hem de cilt üzerinden uygulandığında sedatif etkilerinin olduğu kanıtlanmıştır. Yani sadece farmakolojik değil psikolojik etkileri de mevcuttur. Uçucu yağlar sahip oldukları güzel kokular sebebiyle duygusal açıdan da hastada olumlu bir etki bırakırlar.”

Onkoloji Hemşireliğinde Güncel Konular - Rhiannon Lewis
Mesleğe yoğun bakım hemşiresi olarak başlayan Rhiannon Lewis, 30 yıldır devam eden aromaterapi yolculuğundaki deneyimlerini hemşirelerle paylaştı.

Bu noktada koku deneyimine ve o kokunun bellekteki yerine dikkat çeken Lewis şunları söyledi: “Eğer hastanın kokuyla ilgili bağlantıları pozitifse ve olumlu bir tecrübe yaşıyorsa sadece sedatif etkisinden değil rahatlatıcı etkisinden de faydalanılır. Bu aromaterapideki çok önemli konulardan biridir: Eğer hasta bu kokudan hoşlanmaz ve iyi bir deneyim elde etmezse oluşan bu duygusal etki farmakolojik etkinin önüne geçer ve olumsuz bir etki yaratır. Aromaterapi uygulaması aynı zamanda hastada oluşan beklentiden dolayı bir plasebo etkisi de oluşturur.”

Konuşmadan diğer satır başları:

  • Aromaterapide her şeyin merkezinde hasta vardır. Hastaya uyumlu bir tedavi geliştirmek gerekir.
  • Kemoterapi alan hastalarda kokuya karşı bir hassasiyet oluşur. Bu nedenle de koku seçimi kişiden kişiye değişirken dozun da düşük olarak verilmesi gereklidir.
  • Kemoterapi alan hastalarda ortam kokulandırması yapmak doğru bir yöntem değildir. Bu yöntemle, hastada zamanla negatif bir koku bağlantısı gelişebilir. Bu nedenle inhaler çubuklar daha çok tercih edilir.
  • Açık yarası olan hastalarda yaranın nerede bulunduğuna ve büyüklüğüne bakılarak formüller değişirken birkaç gün içinde sonuç alınır.

Aslı Yazıcıoğle ve Rhiannon Lewis
Rhiannon Lewis’ın yer aldığı oturumun moderatörlerinden biri de Aslı Yazıcıoğlu oldu.

“Odakta hastalıktan ziyade hasta var”

Aromaterapi uygulamasının hastaya özel olması nedeniyle konuya dair araştırma yapılmasının da zorluğuna dikkat çeken Rhiannon Lewis, buna karşın aromaterapinin kanser bakımında en çok raporlanan faydalarını şu şekilde sıraladı: “Hastanın iyi olma haline olumlu etki yapar. Vücut imajıyla ilgili iyileştirme sağlar. Anksiyete ve depresyonun azaltılmasına katkı yapar. Rahatlamaya yardımcı olur. Hastanın hastalık dışında bir konuyla ilgilenmesi sebebiyle tedavi sürecine olumlu katkı sağlar.”

Aromaterapi ile son dönemde özellikle ağrılarla ilgili güzel sonuçlar alınmaya başladığını söyleyen Lewis, bunlardan bir tanesinin de nöropatik ağrı olduğunu dile getirdi. Lewis’e göre yavaş iyileşen yaralar da bu grupta yer alıyor. Yara bakımında ise aromaterapi ile hedeflenilen yaranın iyileşmesi değil hastanın kendisini iyi hissetmesi ve ağrının azalması olabiliyor.

“Aromaterapide tüm aşamaları doğru uygulamak için eğitim olmazsa olmaz.”

Uygulama yapacak kişilerin özellikleri neler olmalı?

Hastanın ihtiyaçlarını hedefleyebilmek için uygulayacak kişilerin bazı becerilere sahip olması gerektiğini aktaran Lewis, bu kişilerin hastanın ihtiyaçlarını belirleyerek kişiye özel tedavi planlayabilecek düzeyde olması gerektiğinin vurguladı.

Aromaterapi uygulamasında önemli olan konuların; uygun uçucu yağ seçimi, uygulama yöntemi, doz ve uygulama sıklığı olduğunu ve bunların bir bütün olarak güvenlik konusunu da kapsadığını dile getiren Rhiannon Lewis, tüm aşamaları doğru uygulamak için eğitime ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Klinik aromaterapistin sahip olması gereken özelliklerden birisinin farklı seviyelerde hastalarla ilgilenebilmek olduğunu söyleyen Lewis, bu kişilerin diğer özelliklerini şu şekilde sıraladı: “Hem bilgisel hem de becerisel anlamda yeterince donanımlı olmalılar. Multidisipliner bir ekibin parçası olabilmeliler. Tedaviye verilen yanıtların değerlendirmesini ve dökümantasyonunu yapabilmeliler.”

Aromaterapinin farklı uygulama şekilleri

Kemoterapi ve radyoterapi gibi klasik tedavilerle kontraendikasyonları olmayan bir tamamlayıcı tedavi şekli olan aromaterapinin farklı uygulama şekilleri olduğunu da aktaran Rhiannon Lewis, son dönemde en çok kullanılan inhaler çubuklara dikkat çekti. Rhiannon Lewis’e göre göre yurt dışında hem kanser bakım merkezlerinde hem de palyatif bakım merkezlerinde sıkça kullanılan ve hızlı sonuç veren inhaler çubuklar oldukça pratik. Çubuğun içerisinde bulunan pamuklu kısma uygulanan uçucu yağları hasta da kolayca uygulayabiliyor. Bu sayede hasta aromaterapi uygulamasının kontrolünü elinde bulunduruyor.

Konuşmasının sonunda aromaterapinin gelecek perspektifine de değinen Rhiannon Lewis, bu alanda bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu belirtirken, ulusal ve uluslararası iş birliklerinin önemine dikkat çekti. Bu açıdan Türkiye’de olmasının da ayrı bir önemi olduğunun altını çizdi.

Hemşirelik mesleğinin temsilcileri bir arada

Etkinliğin ikinci bölümüne de Kadın Sağlığı Hemşireliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Nevin Hotun Şahin ve Uzm. Hem. Aysun Çakır Özçelik başkanlık yaptı. Bu oturumun ilk sunumunu “Onkolojik Palyatif Bakımda Semptom Yönetimi: Güncel Bilgiler” başlığıyla Onkoloji Hemşireliği Derneği Temel Onkoloji ve Kemoterapi Eğitim Komisyonu Başkanı Uzm. Hem. Ayşin Kayış yaptı. Kayış’ın ardından konuşan Onkoloji Hemşireliği Derneği Psikoonkoloji Çalışma Komisyonu Üyesi Uzm. Hem. Tuğba Pehlivan “Hemşireler İçin: Merhamet Yorgunluğu Dayanıklılık Becerileri” konusuna değindi. Günün son konuşmasını ise “Onkolojide Hasta Olmak” başlığıyla Kadın Sağlığı Hemşireliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Nevin Hotun Şahin yaptı.

Haberi Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

DİĞER HABERLER

3. Fitovizyon Kongresi

3. Fitovizyon Kongresi

Eczacılık ve İlaç Derneği (EİDER) tarafından düzenlenen Fitovizyon Kongresi’nin üçüncüsü için geri sayım başladı. Bu yıl 22-24 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek olan kongre yine sağlık profesyonelleri ile sektörde hizmet veren firmaları bir araya getirecek.

WOCMAP2019

6. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Dünya Kongresi

Ulusal ve uluslararası ölçekte konunun tüm paydaşları arasında, tıbbi ve aromatik bitkilerin bilim, tıp, endüstri ve uluslararası ticaretteki rolünü masaya yatıracak olan kongre aynı zamanda kanıta dayalı bilimsel veri alışverişini teşvik etmek ve uluslararası ticari işbirliklerini geliştirmek için de paha biçilemez fırsatlar sunuyor.

Tarladan Hasada Aromaterapi Festivali

Tarladan Hasada Aromaterapi Festivali

İlki geçtiğimiz yıl 27-28 Haziran tarihlerinde yapılan “Tarladan Hasada Aromaterapi Festivali” bu yıl 28-30 Haziran tarihlerinde Aromaterapi Derneği’nin katkılarıyla gerçekleşecek. Bu sene kapsamı daha da genişletilen etkinlik ile BAÇEM’in çiçek kokulu tarlalarında, bir yandan hasat yapılırken bir yandan da ruhlara iyilik veren kokular konuşulacak.

Yeni Haberler İçin

Bize mesaj yazın

Aromaterapi ve iyi yaşam konularındaki tüm haberler için bize yazabilirsiniz!