Temel Aromaterapi Eğitimi 2022/1

HERKESE YÖNELİK

AIA Logo

Eğitim Kayıt Ücreti: Yakında belirlenecek.

Erken Kayıt Ücreti: Yakında belirlenecek.

Erken Kayıt İçin Son Tarih: Yakında belirlenecek.

Kredi kartlarına vade farksız 3 taksit yapılmaktadır.

Platform Essencia Temel Aromaterapi Eğitimi, aromaterapi alanında geleneksel ve güncel bilgiyi; en etkili uygulamaları; güncel klinik araştırma ve gelişmelerden süzülen bilimsel verileri modern aromaterapi bakış açısıyla bir araya getirir ve sunar.

Bu temel seviye eğitim, incelikle tasarlanmış program yapısıyla eksiksiz bir aromaterapi temeline sahip olmanızı ve öğrendiklerinizi hayatınıza keyifle entegre edebilmenizi sağlar. Öğreneceğiniz iyileştiren, iyi hissettiren, fark yaratan çözümler sizin, çevrenizin ve kitlelerin iyiliğine katkı sağlar. Edindiğiniz bilgi ve deneyim, yeni ve taze bir bakış açısıyla kendi yaşamınızı iyileştirmenizi, kitlelere fayda sağlamanızı, etkin çözümler geliştirmenizi mümkün kılar.

2020 yılında 7.si düzenlenen eğitim, zengin bilimsel içeriği, kapsamlı müfredatı ve güçlü altyapısıyla, sürekli gelişmek ve derinleşmek odaklı felsefesi ile örneklenen bir eğitim modeli olmaya devam etmektedir.

Platform Essencia Temel Aromaterapi Eğitimi, aromaterapi alanında dünyadaki en prestijli kurumlardan biri olan Amerika merkezli Alliance of International Aromatherapists (AIA) tarafından onaylı akredite bir eğitimdir. Yükümlülüklerini yerine getirerek eğitimi başarı ile tamamlayan öğrenciler, AIA onaylı Level 1 sertifikası almaya hak kazanır.

Temel Aromaterapi Eğitimine
Kimler Katılabilir?

Aromaterapiye ilgi duyan, bu alanda kariyer yapmak isteyen, iyi yaşam kültürünü benimseyen herkes bu eğitime katılabilir. Ancak altyapısının güçlendirilmesine ihtiyaç olan adayların eğitim öncesinde Kimya ve Botanik derslerinden oluşan ön modülü okumaları gerekmektedir. Tıp, eczacılık, kimya, biyoloji vb. alanlarda üniversite mezunları bu ön modülden muaftır.

Platform Essencia Temel Aromaterapi Eğitimi kazanımları:

 • İnterdisipliner eğitimciler ve öğreneceğiniz farklı öğrenme teknikleri ile bilimsel, güncel, hem de uygulamaya yönelik güçlü altyapı
 • Aromaterapi uygulamalarının etkin ve güvenli bir şekilde; keyif, kişisel bakım, kozmetik veya tamamlayıcı bir tedavi (uygun nitelikteki sağlık profesyonelleri için) olarak nasıl kullanılacağı hakkında etkin bilgi ve beceriler
 • Bütünsel sağlık çerçevesinde aromaterapi disiplinini hayatınıza katma; önce kendinize, sonra diğer kişilere iyi gelme becerisi
 • Aromaterapi ile kendi mesleki uygulamalarınızı birleştirerek güçlü sinerji ve farklılaşma yaratmak
 • Aromaterapi ve doğal kozmetik alanlarında ürün araştırması ve geliştirmesi, markalaşma süreçleri hakkında temel bilgiler
 • Aromaterapi alanında araştırma ve klinik çalışma yapabilmeye yönelik kaynak ve bilgilere ulaşım
 • Alanda kaynaklar, içerikler, networking imkanları sunan Platform Essencia Network (PEN) üyeliği

Modüller

Online ders ve içeriklerden oluşan eğitim; 4 ayrı haftasonu (sadece son hafta Cuma günü de eğitim olacaktır) Cumartesi ve Pazar günleri tam gün canlı online ders olarak gerçekleştirilir; 9 gün / 72 saat olarak planlanmıştır. Canlı online dersler dışında, kapalı dijital eğitim  platformu PEN üzerinden atanan programlar ve bireysel çalışmalarla birlikte toplam eğitim süresi 150 saattir.
Temel Aromaterapi Eğitimi derslerinde teorik ve uygulamalı aromaterapiye ek olarak kimya ve botanik gibi temel bilimler, kokulu bitkilerin tarihi, modern aromaterapinin tarihçesi, uçucu yağ monografları, aromaterapide kullanılan taşıyıcılar, aromaterapötik ürünlerdeki kalite ve güvenli kullanımlar gibi çeşitli konular işlenmektedir. Ayrıca temel anatomi ve fizyoloji bilgisi, sağlık tarihi ve bütünsel sağlık felsefesi, biyoenerji, eft ve mindfulness gibi dersler ile bedensel ve zihinsel seviyede bütünsel sağlık ve iyilik bilgi ve teknikleri aktarılmaktadır.
150 saatlik Platform Essencia Temel Aromaterapi Eğitimi (AIA Level 1) aşağıda yer alan konuları kapsayacak şekilde 3 modül olarak düzenlenmiştir.

1. Modül

 • Kokunun tarihsel serüveni, aromatik bitkilerin tarihteki sağlık ve güzellik amaçlı kullanımları
 • Modern Aromaterapinin tarihçesi, gelişimi ve temelleri
 • Dünyada Aromaterapi kurumları ve farklı ekoller
 • Uçucu yağlar ve aromatik ekstrelerin elde edilme yöntemleri
 • Aromaterapide kalite ve güvenlik konuları
 • Temel botanik bilgileri, mikroskobik ve makroskobik incelemeler
 • Temel organik kimya ve uçucu yağ ve sabit yağların fitokimyası
 • 30 uçucu yağ profilininin, geleneksel uygulamalar ve kanıta dayalı çalışmalar ışığında terapötik ve iyileştirici etkilerinin incelenmesi

2. Modül

 • Koku fizyolojisi, kokunun insan psikolojisi üzerindeki etkileri
 • Psikonöroimmunoloji
 • Aromaterapide kullanılan 20 sabit yağ profilinin ve diğer taşıyıcıların (Aloe vera jel, tuzlar, kil vb) incelenmesi ve farklı durumlarda hangisinin tercih edilebileceği
 • Cilt anatomisi ve fizyolojisi
 • Uygulama yöntemleri
 • Etkin ve güvenli formülasyon oluşturma
 • Farklı perspektifler ile karışım hazırlama teknikleri
 • Bütünsel sağlık felsefesi
 • Meridyenler, çakralar ve biyoenerji uygulamaları
 • Mindfulness
 • Uygulamalı Aromaterapi çalışmaları

3. Modül

 • Temel anatomi ve fizyoloji
 • Vücut sistemlerinde görülen patolojilere göre uygulanabilecek aromaterapötik girişimler ile ilgili formülasyon örnekleri
 • Konsültasyon becerileri ve terapötik ilişki ile ilgili temel bilgiler
 • Araştırma Yöntemleri ile ilgili temel bilgiler
 • Aromaekonomi
 • Küçük işletmelerde uygulamalar ile ilgili temel bilgiler
 • İş ve pazarlama planı hazırlanması ile ilgili temel bilgiler
 • Etik

Eğitmenler & Konuşmacılar

Temel Aromaterapi Eğitimi, Platform Essencia kurucusu Ecz. Aslı Yazıcıoğlu ile birlikte, eğitim ana başlıklarında konusunun uzmanı akademisyenler, araştırmacılar ve sağlık profesyonelleri tarafından yürütülmektedir.
Aromaterapi, Platform Essencia
Platform Essencia’nın kurucusu olan Aslı Yazıcıoğlu, Terakki Lisesi ve İ.Ü. Eczacılık Fakültesi’ni bitirdi. İngiltere Brighton Üniversitesi’nde pazarlama eğitimi aldı, Koç Üniversitesi’nde işletme yüksek lisansını (MBA) tamamladı. İş hayatına ilaç sektöründe onkoloji alanında sorumlu ürün müdürü olarak başlayarak yeni nesil onkoloji ürünlerinin Türkiye’ye getirilmesi çalışmalarında bulundu. Eczane eczacılığı yaptığı süre içinde, aromaterapi ve uçucu yağlar üzerindeki araştırmalarını derinleştirdi. Deneyim ve gözlemlerini etkisiyle, kanıta dayalı diğer tedavi seçenekleriyle daha yakın çalışmaya ve zararlı yan etkiler olmadan daha yumuşak bir sağlık bakımı yaklaşımı sunmaya karar verdi. Aromaterapi alanında önemli uluslararası otoritelerden eğitimler aldı. 2016 yılında, Türkiye’de hastane çatısı altında yapılan ilk “Klinik Aromaterapi uygulamaları”nı başlatan Yazıcıoğlu, Liv Hospital Ulus Hastanesi’nde “Klinik Aromaterapi Uzmanı” olarak çalıştı. Klinik Aromaterapi alanında en önemli uluslararası organizasyon olan Botanica’nın da Türkiye elçisi olan Aslı Yazıcıoğlu, eğitim çalışmalarının yanı sıra global ve sektöre yön veren konferanslarda Türkiye’yi temsilen konuşmalar yapmaya, bilimsel kadrolarında etkin görevler üstlendiği uluslararası organizasyonlara içerik danışmanlığı vermeye devam ediyor.
Farmasötik Botanik, İstanbul Üniversitesi
İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde Farmasötik Botanik Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapan Emine Akalın, İÜ Eczacılık Fakültesi lisans eğitiminden mezun olduktan sonra Farmasötik Botanik Anabilim Dalı’nda başlayan akademik hayatına aynı anabilim dalında devam etmiştir. 2013 yılında İstanbul Üniversitesi, Temel Eczacılık Bilimleri Bölümünden profesör ünvanını almıştır. İÜ Eczacılık Fakültesi’nde idareci olarak dekan ve dekan yardımcılığı yapmıştır. Yine aynı üniversitede Kozmetik Klinik Araştırmalar Etik Kurul başkanlığı yapmaktadır. Akalın aynı zamanda Sağlık Bakanlığı Eczacılıkta Uzmanlık Kurulu tarafından uzmanlık dallarının çekirdek müfredat ve standartlarını belirlemek ve güncellemek amacıyla kurulan EUKMOS sisteminin Fitofarmasi komisyon üyesidir.
Radyayon Onkolojisi, Bütünleyici Doğal Tedaviler
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniği’nde uzmanlık eğitimini tamamladı. Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Özel Medicana International İstanbul Hastanesinde Uzman Radyasyon Onkoloğu ve şef yardımcısı olarak çalıştı. Bilgi Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu’nda yardımcı doçent kadrosunda akademik faaliyetlerde bulundu. Bütüncül tedavi felsefesi ve tamamlayıcı tıp yöntemlerine ilgi duymakta… Pek çok farklı eğitim kurumunda homeopati, Schüssler tuzları, fitoterapi, apiterapi ve klinik aromaterapi eğitimlerini tamamladı. Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği, Homeopati Derneği, Homeopatik Tıp Derneği ve Aromaterapi Derneği üyesi.
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı, Enerji Tıbbı Uzmanı
İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 2000 yılında tamamlamış, 2000-2006 tarihleri arasında aynı fakültede Beyin ve Sinir Cerrahisi ihtisası almıştır. Doçentlik ünvanını 2012 yılında Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi’nde alan Tufan Cansever’in ilgi alanları omurga cerrahisi ve ağrı tedavisidir. Tamamlayıcı tıp tedavisi eğitimine 2013 yılında Bioenerji ile başlamıştır. 2015 yılında tamamladığı ileri düzey algı değişimi eğitimi sonrası algı değişimi ve duygusal özgürleştirme tekniklerini de (EFT) tedavi yöntemi olarak kullanmaya başlamıştır. Türk Nöroşirürji Derneği (TND) ve Türk Omurga Derneği (TOD) üyelikleri bulunan Doç. Dr. Tufan Cansever’in uluslararası hakemli dergilerde yayımlanan birçok makalesi bulunmaktadır.
Farmasötik Kimya, Bezmialem Vakıf Üniversitesi
Ege Üniversite Kimya Bölümü2nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Kimya bölümünde yüksek lisanstan mezun olmuştur. 2015 yılında aynı bölümde başladığı doktorasına devam eden İlker Demirbolat, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli sentetik ve bitkisel ilaç üreten şirketlerin üretim, kalite kontrol ve Ar-Ge departmanlarında yöneticilik yapmıştır. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Fitoterapi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezinde mesul müdür olarak görev alan Demirbolat, uçucu yağlar ve bitkisel kaynaklı bileşiklerin in-vitro ve in-vivo biyolojik aktiviteleri üzerine çalışmaktadır. Ayrıca bitkisel ham maddelerin üretimi, standardizasyonu, kalite kontrolü, yarı mamul ve mamule dönüştürülmesi süreçlerini de yönetmektedir.
Farmakognozi, Anadolu Üniversitesi
Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünde lisans ve yüksek lisans eğitimi alan Gökalp İşcan, 2009 yılında aynı üniversitede Eczacılık Fakültesi, Farmakognozi Anabilim Dalında doktorasını tamamlamıştır. 2012 yılından beri bu bölümde öğretim üyeliği yapmakta olan İşcan, 2020 yılında profesör ünvanı almıştır. Yayımlanmış 67 makalesi, bilimsel kongrelerde sunulmuş 70’in üzerinde bildirisi bulunmaktadır. Araştırma projelerinde yürütücü, danışman ve araştırıcı olarak görevler almıştır. Doğal madde kimyası, mikrobiyal dönüşüm reaksiyonları, uçucu yağlar, doğal bileşiklerin biyolojik etkileri, bitkisel droglarda kalite kontrolü, tıbbi çaylar ve farmakope analizleri çalışma konuları arasındadır.
Farmakognozi, Bezmialem Vakıf Üniversitesi
Yüksek lisans ve doktora eğitimini Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı’nda tamamlamıştır. Şuan da Bezmialem Vakıf Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Fitoterapi Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı’dır. Tıbbi bitkiler, bitkisel ürünler, bitkisel ilaçlar, bitkisel ham madde eldesi, kalite ve bitkisel ilaçların ruhsatlandırılması özel ilgi alanlarıdır. Aromaterapi, fitoterapi, fitokozmetik, doğal ilaçlar ve doğal ürünlerden ilaç ham maddesi eldesi konusunda yurt içi ve yurt dışında dersler ve seminerler vermiştir. Sağlık Bakanlığı’nda Komisyonlarda görev almaktadır, Aromaterapi Derneği Başkan Yardımcısı’dır. Pakistan, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Çek Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerde eczacılık alanlarında ortak projeler kapsamında araştırmalar yapmıştır. Çoğunluğu yurt dışı yayınlar olmak üzere 120’nin üzerinde bilimsel makalesi bulunmaktadır.
Yazar, Araştırmacı ve Parfümör
Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi’nde tamalayan Vedat Ozan, İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler Lisansüstü Programı’nda “Koku ve Duyuların Kültürel Tarihi” adlı dersin eğitmenidir. Duyular, duyular arası geçişkenlikler, koku ve tat duyularının çalışma ve algılanma mekanizmaları ve bunların kültürel izdüşümleriyle ilgilenen, bu bağlamda muhtelif eğitim programları yürüten Ozan’ın çeşitli dergilerde yayınlanan makalelerinin yanı sıra “Kokular Kitabı”, “Kokular Kitabı Parfümler”, “Kokular Kitabı Kültürler” ve “Kokular Kitabı Lezzetler” isimli dört adet kitabı mevcuttur. “Kokular Kitabı Lezzetler”, 2019 yılında Gourmand World Cookbook Awards tarafından “Food Writing” kategorisinde ödüllendirilmiştir. Uygulamalı koku atölyeleri düzenlemektedir.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı, Mindfulness Eğitmeni, CPCC, Hayat Şimdi Platformu
Göğüs Hastalıkları Uzmanı, Mindfulness Eğitmeni, CPCC, Hayat Şimdi Platformu Eğitimini Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesinde tamamlamış ve 15 yıl boyunca göğüs hastalıkları alanında Göğüs Hastalıkları Uzmanı olarak çalışmıştır. 2010 yılında Beykoz Devlet Hastanesinde Uyku Laboratuvarını kurarak ve Türkiye’nin sayılı akredite uyku laboratuvarları arasında yer almasını sağlamıştır. Tüm bunların yanı sıra Türk Toraks Derneği, Türk Tabipler Birliği, Sağlık Enstitüsü Derneği’nde aktif görevler almıştır. Tıp kariyeri devam ederken; iç yolculuğunda yürüyen diğer insanlarla karşılaşmak, onlarla sorularına cevaplar aramak, farkındalıklarını paylaşmak, öğrenmek, herkesin içindeki ışığı biraz daha parlattığına tanıklık etmek için farklı bir yola girerek 2013 yılında kendi sağlıklı yaşam danışmanlığı ve profesyonel koçluk şirketini kurmuştur.
Kimya, Koç Üniversitesi
Lisans ve yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü’nde tamamlayan, doktora eğitimini ise 1999 yılında Southern Mississippi Üniversitesi’nde “Polimer Bilimi ve Mühendisliği” (Polymer Science and Engineering) alanında yapan Funda Acar Yağcı, doktora sonrası çalışmalarını GE Global Research Niskayuna merkezinde yürütmüştür. 2004 yılından itibaren Koç Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren ve kimya bölüm başkanı olan Funda Yağcı’nın odaklandığı alanlar arasında novel polimerler, manyetik nanopartiküller, biyoteknoloji için hibrit nanomateryaller, tıp ve enerji uygulamaları gibi konular yer almaktadır. Polimer ve Nanomalzeme Araştırma Laboratuvarı ile Koç Üniversitesi – Opet Nanomalzeme Araştırma Laboratuvarı‘nı (KUNAL) yönetmektedir. Kuantag Nanoteknolojiler Geliştirme ve Üretme A.Ş.‘nin kurucularındandır. 2008 yılında Malzeme Bilimi alanında L’Oreal Women in Science bursunu, 2016 yılında ise Elginkan Vakfı Teknoloji Ödülü’nü kazanmıştır.
online-education-pen.jpg

Eğitim Yeri ve Tarihleri

Platform Essencia Temel Aromaterapi Eğitimi,  GoToMeeting üzerinden yapılacak canlı online derslere ek daha önceden kaydedilmiş video ve detaylı metin içeriklerinden  oluşan, kapalı dijital eğitim platformu PEN üzerinden atanan haftalık programlar ile gerçekleştirilmektedir.

 • 2022’ye ertelendi!

Eğitim Ücretlerine Neler Dahildir?

 • Online canlı dersler
 • Online video içerikleri
 • Olgu çalışmaları
 • 1000 sayfayı aşan basılı eğitim içerikleri (Elden teslim edilemeyen eğitim notları, karşı ödemeli kargo ile gönderilecektir)
 • 5  adet uçucu yağ
 • 90 günlük ücretsiz  Dropsmith üyeliği
 • İndirimli LabAroma üyeliği
 • Platform Essencia katılım belgesi
 • AIA Level 1 başarı sertifikası

Ücret ve Ödemeler

Eğitim Kayıt Ücreti: Yakında açıklanacak.

Erken kayıt ücreti: Yakında belirlenecek.

Erken kayıt tarihi: Yakında belirlenecek.

Kredi kartlarına vade farksız 3 taksit yapılmaktadır.

Karışım Hazırlama Kiti

Eğitimlerde anlatılan 15 adet uçucu yağ, 3 adet sabit yağ ve diğer doğal taşıyıcılar ile karışım hazırlamaya yönelik laboratuvar  malzemelerinin olduğu karışım hazırlama kit ücreti: 990TL+KDV

Kredi kartlarına vade farksız 3 taksit yapılmaktadır.

(Karşı ödemeli kargo ile gönderilecektir) 

Banka Bilgileri

YAPI KREDİ BANKASI,
TR14 0006 7010 0000 0091 1829 50

Hesap Sahibi:
ADS Kozmetik Üretim, Araştırma, Eğitim ve Danışmanlık Tic. Ltd. Şti

Eğitim Kayıt Formu

Karışım hazırlama kiti ister misiniz?

Platform Essencia'nın güncel eğitimleri

İyi Yaşam Eğitimleri

Kendine İyi Gelme Bilimi Eğitimleri

“Klinik Aromaterapi ve İyi Yaşam” mottomuz ile yeni bir eğitim serisine başlıyoruz! Sağlıklı ve iyi olma hali beden, zihin ve bilinç boyutlarında bağlantılı ve çok katmanlı olduğundan; “Kendine İyi Gelme Bilimi” adını verdiğimiz bu eğitim serimiz de multidisipliner yaklaşımla birden fazla modül içeriyor. Dilerseniz tüm modüllere katılabilir, dilerseniz en çok ihtiyaç duyduğunuza inandığınız modülleri seçebilirsiniz.

Eğitimi İnceleyin →
Uzman Eğitim

Doğal Kozmetik Girişimcileri İçin Yol Haritası Eğitimi

Doğal Kozmetik alanında ürün ve marka çıkarmak isteyen veya hâlihazırda formülasyonları olan ve markasını geliştirmek isteyen girişimciler için düzenlediğimiz bu eğitim, alanda baştan sona tüm süreçleri ve dikkat edilmesi gereken konuları öğreterek gereksiz zaman ve bütçe kayıplarını minimize etmeyi hedefliyor.

Eğitimi İnceleyin →